Izdevums “Ekskursants” 1933. gadā bija sašutis:
“Kaut gan tūrisms veicina tautas labklājību un ikviens tūrists katrai lauku mājai, kurā tas apmetas, ienes drusku naudas, daudzi vēl arvienu dzimtenes apceļotājus uzskata par klenderiem un ar nepatikšanu kratās nost. Mums ir daudzu tūristu ziņojumi par nepatīkamiem piedzīvojumiem pag. vasarā, apceļojot Latviju.”
Var jau saprast laucinieku nepatiku pret laiskajiem pilsētniekiem, kuri karstākajā darba laikā slaistās apkārt ar ceļa spieķi rokā un brien iekšā pagalmā pēc ūdens vai piena krūzes (šobrīd tik pieprasītā gastronomiskā tūrisma iezīmes!). Daudzi, vakarā līdz savām mājām nejaudādami tikt, lūkojuši arī pēc siena šķūņa vai kūtsaugšas, uz mīkstu guļvietu cerēdami.
Ak, vai, ko tikai laucinieki nav darījuši, lai atkratītos no šiem nost! Kādam ceļojošam pulkvedim Lejaskurzemē guļai salūkots vecs, neapvilkts spilvens un zirgu deķis. Savukārt citam naktsmāju meklētājam uzrīdīti suņi. Vēl trakāk – kāds jaunsaimnieks gar Daugavas krastu izkaisījis smalki sakapātas dzeloņdrātis, lai tūristi neslaistītos gar krastmalu un nepeldētos.
Gadījušies arī itin izmanīgi biznesmeņi, kuri, izmantojot situāciju, no tūrista par pienu, maizi un naktsguļu ņēmuši tikpat cik Rīgas dārgajās viesnīcās.
Savukārt citi saimnieki bijuši pārmēru dāsni, laižot tūristus savā sētā izgulēties un izēsties par baltu velti, tā teikt, dempingojot. Tāpēc ministrija ir stingri norādījusi – “par patērēto ēdienu un naktsguļu jemiet atlīdzību (atlīdzību nejemot jūs nostādāt tūristu neveiklā stāvoklī), bet šī atlīdzība nedrīkst pārsniegt tirgus cenas”.
Bet nu pietiks par slikto. Lai nacionālais tūrisms plauktu, lauku saimniekiem bija jāatceras, ka laipnība un viesmīlība ir mūsu sentēvu tikumi, tāpēc jāļauj tiem atdzimt un jāgādā, lai nākošā vasarā ikvienā lauku sētā dzimtenes apceļotājs - tūrists būtu gaidīts ciemiņš. “Izturieties laipni un viesmīlīgi pret tūristiem, sniedziet tiem paskaidrojumus!” – mudināja ministrija. Laipna un pieklājīga izturēšanās liekot arī tūristiem būt laipnākiem un pieklājīgākiem.
Nu jā, viss abpusēji. Viena pagale jau nedeg, un gadās tā laika presē ziņojumi no pagastiem par nepieklājīgiem pilsētniekiem, kuri kaitina buļļus, neapjaušot, kas tas ir par zvēru, bradājas pa kviešu druvām un pļavā izmētā papīra turzas.
Tomēr lietas ir virzījušās uz priekšu, un Iekšlietu ministrijas tūrisma birojs, lai veicinātu individuālu Latvijas apceļošanu, tika izdevis sarakstus par tām lauku saimniecībām, kas tūristiem nodrošinātu naktsmājas.
1937. gadā tūrisma nodaļā tika reģistrētas 448 tūristu apmetnes, pa lielākai daļai tās iekārtotas lauku saimniecībās. Daudzās no tam bez apmešanās iespējama arī pilna pansija par lētu maksu. Pēc tā laika pareizi izveidota tūrisma standartiem, katrā pagastā uz katriem 8 kilometriem bija jābūt pa vienai tūristu apmešanās vietai.