Statuss:
Īstenošanā
projekts

“Integrētās sistēmas izveide interaktīvai publisko dārzu attīstībai Baltijas jūras reģionā” (“INTERACTIVE GARDENS” #C036)

Darbības programma: INTERREG Baltijas jūras reģiona programma 2021-2027, prioritāte “Inovatīvā sabiedrība”

Projekta mērķis:  izstrādāt interaktīvu publisko dārzu sistēmu Baltijas jūras reģionā, kas rūpējas par dažādu iedzīvotāju grupu veselību, labklājību, sociālo apmierinātību un veicina sabiedrības izglītošanu.

 Partneri:

1. Zemgales plānošanas reģions – vadošais ( LV)

2. Dārzkopības institūts ( LV)

3. Dobeles novada pašvaldība ( LV)

4. Tukuma novada pašvaldība ( LV)

5. Vidzemes Augstskola ( LV)

6. Biržu rajona pašvaldības administrācija ( LT)

7. Klaipēdas pedagoģijas un psiholoģijas serviss ( LT)

8. Aukštaitijas aizsargājamo teritoriju direkcija ( LT)

9. Igaunijas Dzīvības zinātnes universitāte  (EE)

10. Rakveres pašvaldība (EE)

11.Somijas dabīgo resursu institūts (FI)

12. NVO  Elonkierto izstāžu parks (FI)

13. Ohus universitāte (DK)

Galvenās aktivitātes:

  1. Interaktīvo dārzu  vai to elementu izveide partneru teritorijās. Interaktīvā dārza izveide iedzīvotāju vajadzību nodrošināšanai Krasta masīvā Dobelē, Bērzes upes kreisajā krastā, izmantojot vietējās bioloģiskās daudzveidības resursus un mazās arhitektūras formas (fokuss iz zaļo aprūpi, veselību, izglītību).
  2. Līdzdalība universālas metodoloģijas izstrādē par publisko ārtelpu izveidi atbilstoši iedzīvotāju mērķgrupu vajadzībām, balstoties uz zinātnes atzinumiem par cilvēku un dabas mijedarbību.
  3. Līdzdalība kopējās platformas nodrošināšanā ar projektā izveidoto publisko dārzu digitalizāciju  (dažādu dārzu demo paraugu izveide, ar praktiskiem padomiem, zinātniskiem rakstiem u.c.)
  4. Partneru zināšanu un pieredzes apmaiņa publisko dārzu/parku funkcionalitātes daudzveidībā.
  5. Interaktīvās sabiedriskā dārza sistēmas nodošana dažādām sociālajām grupām

 (Mobilā aplikācija “Dobeles novads”)

Kopējās partneru  izmaksas:  2 790 120,00 EUR , t.sk. ERAF – 2 232 096, 00 EUR

Dobeles novada pašvaldības finansējums: 143 800  EUR (t.sk. PVN)

 

- ERAF finansējums ir 80 % jeb 115 040,00  EUR.

 - pašvaldības līdzfinansējums 20 % jeb  28 760 EUR

Projekta īstenošanas laiks: 2023. gada 1. novembris - 2026.gada 31.oktobris

Projekta vadītāja: Taiga Gribuste
Dobeles novada pašvaldības attīstības un plānošanas nodaļas
projektu vadītāja
Kontaktinformācija: tālr. +371 63720931, mob. +371 29187997taiga.gribuste@dobele.lv

 

 

13.09.2024.

Īstenojot Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projektu “Interactive Gardens”, noslēdzies posms ar pieredzes apmaiņu vizīšu apmeklēšanu. Projekta pārstāvji kopīgās sanāksmēs atklāja partneru gūto pieredzi un radīja jaunas idejas, lai veidotu sabiedrībai pieejamus dārzus un īstenotu aktivitātes. Pēc tikšanās Zemgalē šā gada maijā projekta sanāksmes tika organizētas pārējo partneru valstīs – Dānijā, Somijā, Igaunijā un Lietuvā.

Dānijā projekta dalībnieki iepazina Ārhusas universitātes sadarbību ar brīvdabas muzeju, praktiski parādot dārzaugu šķirnes un videi draudzīgus audzēšanas paņēmienus dažādām sabiedrības grupām. Šeit notiek gan praktiskie darbi un pētījumi studentiem un skolēniem, gan dota iespēja satikties un kopīgi darboties vietējo kopienu ļaudīm.

Kolēģi no Somijas izklāstīja terapeitiskā dārza izveidošanas principus, plānojumu un iedzīvotāju iesaisti tā izveidošanā. Projekta dalībnieki viesojās Elonkierto dabas parkā, kas veidots cieši sadarbojoties Dabas resursu institūtam, vietējām pašvaldībām, uzņēmējiem un iedzīvotāju kopienām. Dabas takā apmeklētāji var uzzināt, kā saudzīgi izmantot dabas veltes – ēdamos un ārstnieciskos savvaļas augus. Tālāk partneri iepazina Somijā audzētos lauksaimniecības augus –  vērojot dabā, iegūstot informāciju no tur izvietotajiem stendiem, kā arī nogaršojot vietējos produktus. Organizējot radošas aktivitātes gan bērniem, gan pieaugušajiem un izmantojot tajās materiālus no Somijas dabas un laukiem, šeit tiek veicināta izpratne par apkārtējo vidi.

Igaunijas kolēģi dalījās ar savu pieredzi pļavas augu ieviešanā Tartu zālājos, kas retāk jāpļauj, tā samazinot troksni un putekļus pilsētā. Karstajās vasaras dienās šādi zālāji vairāk mitrina un atdzesē gaisu, padarot vidi patīkamāku. Rakverē tika demonstrēta bijušā grants karjera pārtapšana par skaistu, apzaļumotu, sportam, atpūtai un kultūras pasākumiem piemērotu vietu.

Lietuvas kolēģi Biržos un to apkārtnē parādīja, kā ar stāstu, vizuālo materiālu palīdzību un apmeklētāju iesaisti atklāt vēsturi, izskaidrot ģeoloģiskos procesus un saglabāt ēdiena gatavošanas tradīcijas. Biržu apkārtni raksturojošs un arī ikdienu noteicošs elements ir karsta kritenes, kas joprojām veidojas, piemēram, šogad reģistrētas 49 jaunas kriteņu vietas. Lai arī Biržu rajona iedzīvotājiem tas ir ikdienu pavadošs izaicinājums, kuram jāpielāgojas, tomēr karsta kritenes ir arī interesants tūrisma galamērķis – tā, piemēram, Kirkilu kritenes un skatu tornis ir bijis viens no populārākajiem apskates objektiem Lietuvā.

Sanāksmēs piedalījās projekta partneri no Orhūsas Universitātes, Biržu reģiona pašvaldības, Aukštaitijas aizsargājamā apvidus, Klaipēdas Pedagoģiskā un Psiholoģiskā servisa, Dabas resursu institūta (Somija), Rakveres pašvaldības un Igaunijas Dzīvības zinātņu Universitātes, pārstāvji no Aizkraukles, Jēkabpils, Tukuma un Dobeles pašvaldībām, Vidzemes Augstskolas un Dārzkopības institūta. Tāpat tās apmeklēja pārstāvji no nevalstiskajām organizācijām, kas dalījās ar savām vēlmēm un idejām dārzu uzlabošanā.

 Projekta nolūks ir attīstīt sabiedrībai pieejamus dārzus veselības uzturēšanai, dārza sajūtu iegūšanai un apmeklētāju izglītošanai gan izmantojot viedus un inovatīvus rīkus, gan vērīgāk saskatot un sajūtot augus un vidi apkārtnē. Projekta partneri rūpēsies arī par informācijas apmaiņu starp kaimiņvalstīm, lai dažādās aktivitātes dārzos būtu labāk zināmas un vieglāk atrodamas. Projektu vada un pārrauga Zemgales plānošanas reģiona speciālisti. Projekta pirmajā gadā ir notikusi pieredzes apmaiņa starp partneriem, kā arī ir organizētas izglītojošas un veselību veicinošas aktivitātes, sadarbojoties ar nevalstiskajām organizācijām. Dārzu plānošana, projektēšana, informācijas sagatavošana un virtuālā modeļa izstrāde lielākoties vēl turpinās.

Projekts Nr. C036 “Integrēta sistēma interaktīvai publisko dārzu attīstībai Baltijas jūras reģionā jeb “Interactive gardens” tiek īstenots Baltijas jūras reģiona programmā 2021.-2027. gadam. Projekta kopējais finansējums ir 2 790 120 (t.sk. ERAF līdzfinansējums 2 232 096 eiro).

www.interreg-baltic.eu / www.europa.eu

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

projekts
projekts
projekts
projekts
projekts
projekts
projekts

 

04.07.2024.

Šis gads ir pieredzes apmaiņas gads, kad partneri apmeklē katru dalībvalsti ar mērķi smelties idejas tādu dārzu/parku izveidei, kas sekmētu publiski pieejamu teritoriju interaktivitāti un veicinātu dārzu/parku funkcionalitāti šādās jomās:  dažādu sabiedrības grupu veselība, labbūtība, sociālā apmierinātība un izglītošana.

No 12.-14. jūnijam projekta partneri viesojās Dānijas pilsētā Orhusa (2017.gadā pilsētai tika piešķirts Eiropas galvaspilsētas tituls) un tās apkaimē. Orhusas Pārtikas zinātnes universitāte iepazīstināja ar savu siltumnīcu augiem, to selekcijām un eksperimentiem, veidojot klimatam noturīgas kultūras. Partneri apmeklēja dārzkopības izglītības centru Jordbrugets Uddannelsescenter, kur bija iespēja vērot audzēkņu praktisko iesaisti mācību procesā no koncepcijas līdz idejas realizācijai (dobju veidošana, sienas mūrēšana utml.) Interesanti, ka skola piedāvā izglītojošas ekskursijas jau sākumskolas vecuma bērniem. Projekta dalībnieki apmeklēja permakultūras saimniecību, ko apsaimnieko 70 cilvēku komūna, kas paši sev izaudzē lielāko daļu pārtikas un spēj regulāri nodrošināt vēl ap 20 pastāvīgo klientu. Saimniecības galvenais koncepts- visi augi, arī nezāles blakus kultūrām, var sadzīvot, un katram augam ir savs pielietojums.

Projekta dalībniekus iepazīstināja ar Green Museum- lauksaimniecības, pārtikas, mežsaimniecības un medību muzeja ekspozīciju- sakņu dārzu (dārza karalis- rabarbers, no visas Dānijas vienkopus savestas 70 šķirnes!), interaktīvi pasniegtu un viegli uztveramu lauksaimniecības vēsturi, iekļaujot zinātniskos procesus.

26. un 27. jūnijā projekta partneri pavadīja galvenokārt Elankierto Lauksaimniecības  ekspozīcijas parkā (19 ha). Parks sadarbībā ar vietējo pašvaldību un Somijas augstskolām piedāvā lielu klāstu izglītojošu programmu dažādām mērķauditorijām. Parks ir ļoti apmeklēts- ģimenēm ar bērniem no pilsētām ir iespēja iepazīties ar mājdzīvniekiem, to kopšanu, paradumiem, iepazīt ēdamos augus (ēdami ir teju visi, ko varam iedomāties), dažādām augu kultūrām. Parks veic eksperimentus dabīgai nezāļu apkarošanai. Apmeklētāji tiek izglītoti par cilvēka organismam nepieciešamo augu uzturu daudzumu gada griezumā un to savstarpējo aizvietojamību, tiek uzsvērta pākšaugu proteīna vērtība kā alternatīva pārmērīgam gaļas daudzumam uzturā, ir veikti atbilstoši pētījumi.

Projekta dalībnieki darba grupās diskutēja par dārzu/parku ietekmi uz cilvēka veselību, labbūtību, izglītošanu un paņēmieniem, kā sasniegt vēlamo rezultātu, kā arī piedalījās vides mākslas nodarbībā, veidojot uzskatāmu vides objektu ar vēsti par projekta priekšmetu.

Šogad vēl ir plānoti partneru pieredzes apmaiņas braucieni uz Igauniju un Lietuvu.

Atgādināsim, ka Dobeles novada pašvaldības iecere šajā projektā ir izveidot interaktīvu vītolu parku Bērzes upes tuvumā Krasta ielas daudzdzīvokļu māju rajonā. Pašreiz uzsākts darbs pie būvniecības ieceres izstrādes, ko veic IK “Kārkliņš un Ābele arhitekti”.

www.interreg-baltic.eu / www.europa.eu

Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Dobeles novada pašvaldība, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

projekts
projekts
projekts
projekts
projekts
projekts
projekts
projekts

 

31.05.2024.

Projekta partneri apmeklē Zemgali, lai gūtu pieredzi dārzu veidošanā dažādām sabiedrības vajadzībām

28. un 29. maijā Baltijas jūras reģiona programmas projekta "Interaktīvie dārzi" ietvaros Latvijā, Zemgalē, viesojās pašvaldību, zinātnisko un izglītības iestāžu pārstāvji no Dānijas, Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Somijas, lai uzzinātu par dārziem reģionā un apspriestu, kas projektā līdz šim paveikts. Projekta partneri pārrunāja dārza terapijas izmantošanu, digitālo risinājumu un virtuālās vides izmantošanu projektā, dārzu kopšanu un apmeklētāju uzņemšanu.

Dārzkopības institūta direktore Inese Ebele klātesošajiem sacīja, ka institūtam ir svarīgi atrast veidus, kā atvērt dārzus sabiedrībai, ne tikai zinātnei un laboratorijai. Viens no šādiem veidiem ir organizēt tādus pasākumus kā Ceriņu ziedu festivāls, kas parasti notiek maijā, ar ķiršu novākšanu jūlijā un ābolu un bumbieru festivālu rudenī.

 Tikšanās laikā kolēģi uzzināja par Latvijas pieredzi dārzu veidošanā dažādām sabiedrības vajadzībām. Vizītes ietvaros tika apmeklēts Dārzkopības institūta ceriņu dārzs, dārzs vēsturiskajā ēkā Abgunstes muižā, baroka dārzs Rundāles pilī un brīvdabas rododendru kolekcija meža ainavā Latvijas Universitātes “Babītes" rododendru selekcijas un izmēģinājumu audzētavā. Tikšanos kuplināja Rīgas Vājredzīgo un neredzīgo biedrība "Redzi mani", palīdzot saprast, kā cilvēki ar redzes problēmām uztver savu apkārtni un apkārtējos.

 Projekta mērķis ir attīstīt sabiedrībai pieejamus dārzus veselības uzturēšanai, dārza sajūtas iegūšanai un apmeklētāju izglītošanai, gan izmantojot gudrus un inovatīvus rīkus,  redzot un sajūtot augus un vidi sev apkārt. Projekta partneri rūpēsies arī par informācijas apmaiņu starp kaimiņvalstīm, lai dažādās aktivitātes dārzos būtu labāk zināmas un tās būtu vieglāk atrodamas.

Projektu vada un uzrauga Zemgales plānošanas reģiona speciālisti. Projekts sācies ar virtuālā dārza modeļa izstrādi, dažādiem uzlabojumiem, plānošanas un projektēšanas darbiem partneru dārzos, kurus demonstrēs citiem partneriem. Projekta Nr. #C036 “Integrēta sistēma interaktīvai publisko dārzu attīstībai Baltijas jūras reģionā”, jeb “Interaktīvie dārzi” tiek īstenots Baltijas jūras reģiona programmā 2021.-2027.gadam. Projekta kopējais finansējums ir 2 790 120 (tai skaitā ERAF līdzfinansējums 2 232 096 eiro).

projekts
projekts

 

12.02.2024.

Projekts ar fokusu uz interaktīvu un pieejamu zaļo vidi

Lai izveidotu interaktīvu publisko dārzu sistēmu ar inovatīviem publisko dārzu pakalpojumiem, kas pielāgoti sabiedrības veselībai, labklājībai un izglītībai, Dobeles novada pašvaldība kā viens no projekta partneriem uzsāk jaunu Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projektu “Interactive gardens”.

1.-2.februārī Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī ieradās projekta partneri no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas un Dānijas, lai atklāšanas pasākumā cits ar citu iepazītos, apspriestu projekta gaitu un svinīgi atklātu “Interactive gardens” sākumu.

“Projektā sadarbosies zinātnes un pētniecības institūcijas, augstskolas, pašvaldības un plānošanas reģions. Katram no partneriem ir sava unikāla pieredze, ar ko dalīties ar citiem. Piemēram, Vidzemes augstskola projektā izstrādās dārza virtuālo modeli, partneriem no Klaipēdas ir pieredze, kā izmantot Japānas dārzu terapijā, Orhūsas augstskola (Dānijā), Dabas resursu institūts (Somijā) un Dārzkopības institūts (Latvijā) dalīsies savā pētniecības pieredzē un iespējās, mūsu pašvaldībai ir pieredze degradēto teritoriju labiekārtošanā un apsaimniekošanā. Zemgalē  tiks izveidoti no jauna vai veidoti atraktīvi un apmeklētājiem interaktīvi dārzi vai parki. Dobelē tiks labiekārtots vītolu parks Krasta ielā 9A- pilsētas daudzdzīvokļu māju masīvā.

Projekta galvenais uzdevums ir izstrādāt interaktīvu dabas dārza koncepciju, ņemot vērā sociālās vajadzības un vietējo teritoriju daudzveidību. Projekta rezultāti ir paredzēti valsts, pētniecības un izglītības iestādēm, kā arī sabiedrības grupām, kas izmanto publisko dārzu pakalpojumus, ieinteresētajām pusēm un to kopienu stiprināšanai, kā arī ES stratēģiju un Baltijas jūras reģiona politikas stiprināšanai.

Projekta mērķis ir interaktīvas publisko dārzu sistēmas izveide, kas ar tās papildinošajiem komponentiem sniegs informāciju par to, kā plānot un attīstīt uzlabojumus. Tiks nodrošināta atgriezeniskās saites iespējas publiskajos dārzos ar attālinātās un virtuālās vizualizācijas (virtuālais parauga dārzs) un dzīvās pieredzes (reāls demonstrējumu dārzs) iespējām. Virtuālais paraugdārzs ietvers gan dārza elementu vizualizāciju, gan vides procesus. Tā sākotnējais mērķis ir viegli uztveramā veidā nodot informāciju ar nolūku atvieglot dārza uzlabojumu plānošanu un sekmēt komunikāciju starp valsts iestādēm un sabiedrības grupām. Demonstrācijas dārzi palīdzēs izpētīt sabiedrības vajadzības un piedāvāt atbalstošus dārzu pakalpojumus plašai auditorijai.

No Latvijas šajā projektā strādās Zemgales plānošanas reģions, Vidzemes augstskola, Tukuma novada pašvaldība, Dobeles novada pašvaldība, kā arī Dārzkopības institūts. Institūta vadošā pētniece Daina Feldmane akcentē, ka projekta rezultātā jāveidojas spēcīgākam dārzu kodolam Baltijas valstīs, kas dabiski turpinātu paplašināties arī pēc projekta beigām: “Ar projekta palīdzību mēs spēsim paplašināt sadarbības tīklus, kļūt populārāki un pieejamāki. Spēcināsim sabiedrībai pieejamos dārzus, sadarbību starp tiem, to lietotājiem, veidotājiem un radītājiem. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, kā virtuālos un digitālos rīkus, kļūsim interesantāki arī jaunajai paaudzei, jo jaunieši informāciju uztver citādāk.” Tāpat D. Feldmane stāsta, ka Dārzkopības institūts projektā plāno turpināt labiekārtot un modernizēt institūta dārzu, lai spētu labāk izplatīt gūtās zināšanas. Labiekārtots un stiprināts institūta dārzs palīdzēs arī turpmākā darbībā kā, piemēram, pētījumu veikšanā tādās nozarēs kā videi draudzīgas audzēšanas tehnikas, vēsturiskās šķirnes un viedās tehnoloģijas.

projekts6
projekts
projekts4
projekts 5