Par ekskursantu ziņkāres vietām bija kļuvušas arī „Pikšas” un „Ezerakleiši”, kuras, kā 1937. gadā apgalvoja žurnāls “Zeltene”, gadiem nākot un ejot, aizvien vairāk latviešiem izvērtīsies par īstām svētceļojumu vietām, jo tās Latvijas valsts tapšanas un atdzimšanas gados ieguvušas īpatnēju nozīmi kā valsts dibinātāja un atjaunotāja Kārļa Ulmaņa dzimtās sētas.
Paredzējums gan piepildījies tikai attiecībā uz “Pikšām”, kur atjaunotajās ēkās ir iekārtots K. Ulmaņa piemiņas muzejs. “Ezerkleišām” tagad ir citi saimnieki.
Ja ceļotāju rīcībā nebija auto, uz K. Ulmaņa dzimto pagastu varēja nokļūt, aizbraucot vilcienā līdz Brakšķu pieturas vietai vai Līvbērzes stacijai. No stacijas sākās apmēram 4 km garais pārgājiens kājām – cauri Bērzmuižas centram, garām kapiem uz Bērzes muižas “Kalējiem”, kur tad bija jānogriežas uz “Pikšām”. Tajās saimniekoja prezidenta brāļa Jāņa dēls Vilis Ulmanis, nu jau aizsaulē aizgājušā piemiņas muzeja “Pikšas” direktora Gunāra Ulmaņa tēvs.
Vecajā ēkā dzīvojušas vairākas Ulmaņu paaudzes, un te piedzimis arī Kārlis Ulmanis.
Muzeja, saprotams, tajos laikos vēl nebija, taču, cik var spriest pēc ceļojumu aprakstiem, lauku ikdienas ritmu bremzējošās ekskursantu grupas tomēr nav raidītas prom. Pieļauju, ka nebija to arī pārāk daudz.
"Zema, pelēka "Pikšu" dzīvojamā ēka celta pirms vairāk nekā gadsimta no tēstiem resniem baļķiem, kas var izturēt vēl gadsimtus. Zemajās durvīs, kas iecirstas starp nelieliem, bet spodriem logiem, parādās tagadējais "Pikšu" saimnieks un laipni aicina iekšā. Nelīdz nekādi iebildumi — mums jāpaliek arī pusdienās . . .
Cauri lielajai saimes istabai, kur pie pavarda čakli rīkojas "Pikšu" saimniece, mēs nonākam istabā, kur pirms gandrīz 60 gadiem uzsācis savu slaveno dzīvi mūsu Prezidents. Vienkārša lauku māju istaba savāda svinīguma pilna. Pie logiem skaisti zaļo un zied puķes, radot skaistus ēnu rakstus uz gaišajām sienām, pie kurām Prezidenta un Prezidenta māmuļas fotoattēli.
Uz grāmatu plaukta daudzi albumi, pildīti skatiem no Prezidenta dzīves.
"Pikšu" saimnieks parāda savu saimniecību, kas jau tagad pelna apbrīnošanu, bet vēl tiek celtas jaunas ēkas. Modernās lauksaimniecības mašīnas apkalpo ne tikai "Pikšas", bet arī plašu apkaimi. Mūsu fotogrāfam darba pilnas rokas: jānofotografē "Pikšas" no ārienes un iekšienes, bet galvenais — Ulmaņu ģimenes jaunākā atvase Gunārs ar savu draugu — dižciltīgu sivēntiņu, kas atvests no zemk. ministra Birznieka mājām, bet tā pieradis jaunā vietā, ka staigā saimniecei un mazajam Gunāram nopakaļ kā šunelis."
Par paraugsaimniecību bija kļuvušas arī 7 km attālās "Ezerkleišas", kuras iekopis prezidenta brālis Jānis Ulmanis – ne tikai priekšzīmīgs zemkopis, bet arī saprātīgs un centīgs sabiedrisks darbinieks. Kārlis Ulmanis bieži uzturējies "Ezerkleišās", atpūties, vērojis lauku dzīves priekus un bēdas. Tā še esot radusies daža liela un ģeniāla doma, kas vēlāk izpaudusies valsts likumos.
Arī Ezerkleišu saimnieks ekskursantiem laipni izrādījis plašo dārzu un māju. Tās otrajā stāvā bijusi vienkārši ierīkota istaba diviem logiem un pilnu grāmatplauktu. Te uzturējies Kārlis Ulmanis, kad tas apciemojis Ezerakleišus.
Apkārtnes izdaiļošanā saimniekiem palīdzējusi arī sabiedrība. "Ezerkleišās" 1935. gada maijā, Meža dienu laikā, pašvaldību darbinieki, mazpulcēni un vietējie lauksaimnieki iestādījuši liepu un ozolu aleju, bet "Pikšās" 1937. gada Meža dienās te iestādīta varena birzs – ap 250 kociņu – un 20 ozoli. Tos gan tagad nemeklējiet! Kokiem, īpaši ozoliem, esot grūti šajā zemē iedzīvoties.