Datums 27. novembris, 2024
Laiks18.00
Vieta Koncertzāle "Zinta"

Pieteikties pasākumam

24.starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls - Baroka mūzikas pērles

Aina KALNCIEMA (klavesīns), Ieva NĪMANE (senie pūšaminstrumenti: traverso flauta, baroka oboja u.c.), Ainārs PAUKŠĒNS (baroka čells, viola da gamba)

PROGRAMMĀ: Johans Sebastiāns Bahs, Georgs Frīdrihs Hendelis,  Žans FIlips Ramo, Johans Gotfrīds Mītels un citi

 

Aina Kalnciema dzimusi Rīgā. Ar izcilību absolvējot klavieru un ērģeļu spēles klases Pēterburgas Konservatorijā, viņa turpināja izkopt savu klavesīna spēles meistarību Holandē, Francijā, Šveicē un Vācijā. Māksliniece regulāri koncertē kā klavesīna soliste un ir apceļojusi ar vieskoncertiem agrāko Padomju Savienību, ASV, Kanādu, Austrāliju, Jaunzēlandi un Eiropas valstis. Viņa muzicējusi kopā ar slaveniem orķestriem, diriģentiem un solistiem, tādiem kā Pēterburgas Filharmonijas orķestri, "Maskavas Virtuoziem", "Musica Viva", dažādiem kamerorķestrim no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas. Kopš 1998. gada Aina Kalnciema ir ansambļa "Baltic Trio" dalībniece, ar kuru kopā izpilda un ieraksta mūsdienu skaņdarbus flautai, čellam un klavesīnam, kurus sacerējuši Baltijas valstu komponisti.

A. Kalnciema ir piedalījusies daudzos Eiropas, Kanādas un Jaunzēlandes festivālos un muzicējusi kopā ar izciliem dažādu valstu mūziķiem (J. Holloway, B. Skridi, I. Monighetti, S. Preston, A. Vizgirda, Teet JarviL. DuftschmidtA. Mustonen, Paolo Pandolfo, A. Rudinu, O. Zoboli, A. un M. Utkiniem, E. BosgraafMassimo Mercelli, Evu Binderi, Ramonu Jaffē u.c., kā arī ar ansambļiem "La Petite Bande", "Musica Antiqua Koln", "Les Arts Florissants", "Hortus Musicus" u.c.).

Emerit. prof. Aina Kalnciema veikusi pedagoģes darbu no 1991. gada līdz 2020. gadam Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijā. Kalnciema ir Baha Mūzikas fonda prezidente un Starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla direktore, kas dibināts 2001. gadā. Kā Baha festivāla direktore, māksliniece ir arī starptautisko senās mūzikas organizāciju REMA un NORDEM valdes locekle. Aina Kalnciema ir veikusi daudzus senās un mūsdienu mūzikas ierakstus, to starpā pasaules pirmatskaņojumus, kas veltīti viņai.

Aina Kalnciema 2008. gadā tika apbalvota ar Latvijas Triju Zvaigžņu ordeni (Virsnieka pakāpe), bet 2024. gadā saņēma Ministru kabineta Atzinības rakstu par mūža ieguldījumu senās mūzikas tradīciju kopšanā un izcilu profesionālu darbu Latvijā un ārvalstīs. Atzinības raksti saņemti arī no Kuldīgas Domes; no Jaunmoku pils (par izcilu darbu “Dārza svētku” organizēšanā 10 gadu garumā) u.c.

2011. gadā Aina Kalnciema kā Baha Mūzikas fonda prezidente un Starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla direktore saņēma Rīgas Domes ikgadējo balvu "Baltais zvirbulis" par savu nozīmīgo ieguldījumu starptautiskajā kultūras apmaiņā, sadarbojoties ar izciliem un pasaulē atzītiem māksliniekiem.

Ieva Nīmane ir senās mūzikas speciāliste, kura izglītību Senās mūzikas vēsturiski informēta izpildījuma praksi un par perioda instrumentiem apguvusi gan JVLMA, gan augstskolās Norvēģijā un Nīderlandē. Viņa regulāri uzstājas ar dažādām senās mūzikas izpildītāju apvienībām gan ansambļos, gan kā solo māksliniece Latvijā un citur Eiropā. Ieva ir baroka orķestra Collegium Musicum Riga mūziķe un ir pasniedzēja JVLMA. Otra Ievas aizraušanās ir tradicionālā mūzika, viņa spēlē dažādus tradicionālos instrumentus (dūdas, kokles, stabules, virstoņu flauta, u.c.) un pasniedz šo instrumentu spēli JVLMA. Ilgstoša un radoša sadarbība Ievai izveidojusies ar grupu Schola Cantorum Riga un tās vadītāju Guntaru Prāni, kur kopā tapušas vairākas programmas, kad viduslaiku mūzikas savijas ar tradicionālo. Tāpat Ieva sadarbojusies ar Latvijā pazīstamiem tradicionālās mūzikas izpildītājiem - grupu “Raxtu Taxti”, bungu un dūdu grupu “Auļi”, Laimu Jansoni u.c. Kā tradicionālo instrumentu izpildītāja uzstājusies gan ar Latvijas Radio kori, Valsts kamerorķestri Sinfonieta Riga, LNSO u.c.

Ainārs Paukšēns absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju čella spēles specialitātē. Kopš 2007. gada A. Paukšēns ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķis, spēlē stīgu kvartetā kopā ar LNSO mūziķiem, “Čellu Dream Team” un citu kameransambļu sastāvos, kā arī ir sava muzikālā projekta „Kopējā izteiksme” viens no dibinātājiem, dalībnieks un mūzikas autors. Pēdējos gados regulāri muzicējis kopā ar LNSO stīgu kvarteta kolēģiem Sandi Šteinbergu (vijole), Raimondu Melderi (vijole), Arigo Štrālu (alts) tādās programmās kā “Pjacolla un Galjāno”, “LNSO kamermūzika. Tango II”, “Elektrominimālisms”, “Piazzolla. Lācis. Tango”, “Čiks Korea. Spānija”, komponista Kārļa Lāča programmā “Tā runāja…”, koncertā Garīgās mūzikas festivāla ietvaros u.c. Ainārs Paukšēns sadarbojies ar komponistiem Raimondu Tiguli, Kārli Lāci, Uģi Prauliņu, ērģelniekiem Ilzi Reini un Jāni Pelši, vokālistiem Evitu Zālīti-Grosu, Sonoru Vaici, Jāni Kurševu, Sergeju Jēgeru un daudziem citiem kamermūzikas interpretiem.

Kā viola da gamba un baroka čella lietpratējs spēlējis radošajā apvienībā “Taureņi debesīm”, ar kuru 2008. gadā tika uzaicināts uzstāties pasaulē prestižajā Senās mūzikas festivālā Utrehtā (Holande), kā arī savulaik bijis renesanses mūzikas ansambļa Ludus dalībnieks, ar kuru 2006. gadā ierakstīts renesanses mūzikas CD “A Lieta Vita”. Ainārs regulāri ar dažādām programmām, tajā skaitā ar Marin Marais skaņdarbu izlasi daudzkārt piedalījies Starptautiskajā Baha kamermūzikas festivālā Latvijā un Starptautiskajā Senās mūzikas festivālā “Banchetto Musicale” Lietuvā. Kā muzikālais vadītājs un viola da gamba spēlētājs 2013. gadā piedalījies Nacionālā teātra izrādē ”Venēcijas tirgotājs”. 2022. gada 5. martā koncertā “Viola da Gamba X trīs” Ainārs Paukšēns spēlēja kopā ar viola da gamba spēlētājiem no Igaunijas Tõnu Jõesaar un Melissa Jõesaar.

Ar dažādiem senās mūzikas domubiedru ansambļu sastāviem daudzu gadu garumā muzicējis Starptautiskos projektos, meistarklasēs un Senās mūzikas festivālos Latvijā un Eiropā, bieži koncertējis Krievijā, Baltijā un Skandināvijā. Pēdējos gados regulāri un veiksmīgi Ainārs Paukšēns sadarbojas ar diriģentu un senās mūzikas atskaņotājmākslinieku Pēteri Vaickovski, seno koka pūšamo instrumentu virtuozi Ievu Nīmani, klavesīnisti Ainu Kalnciemu un citiem senās mūzikas pētniekiem un interpretiem.