Vides ziņas
veckoki

Ikvienam, kam darbs vai ikdiena ir saistīta ar kokiem, 26. aprīlī Bukaišu Tautas namā tiek piedāvāta iespēja – bezmaksas izglītojošu vienas dienas apmācību vecu koku apsaimniekošanā nozares speciālistu vadībā.

Pasākuma mērķis: Sekmēt sabiedrības un speciālistu izpratni par lielu, vecu, bioloģiski vērtīgu koku nozīmīgumu un dalīties ar zināšanām par to ilgtspējīgu apsaimniekošanu.

VECKOKU jeb bioloģiski vērtīgu, lielu, vecu, tai skaitā dižkoku, apsaimniekošana būtiski atšķiras no ierastās kokkopības un mežsaimniecības prakses – tā ir daudz sarežģītāka, ir kompleksa un ļoti delikāta.

Katram šādam kokam ir sava noteikta unikāla vērtība apkaimes iedzīvotājiem, pilsētas ekosistēmā vai tik ierastajā Latvijas lauku ainavā. Papildus kultūrvēsturiskai vai sociālai lomai, kas bieži vien tiek vērtētas kā mazāk nozīmīgas, piemēram, būvprojektu izstrādē, šādiem kokiem ir milzīga nozīme arī bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā tā kā tie ir mājvieta neskaitāmām kukaiņu un augu sugām, kuras ar neapbruņotu aci un, iespējams, pat nepieredzējušam speciālistam nav saskatāmas. Jāatzīst, ka visbiežāk koku apsaimniekotāji, zemes īpašnieki pat nenojauš veckoku patieso vērtību un nozīmīgumu.

Arī sabiedrībā pietrūkst izpratnes par liela, veca koka nozīmīgo lomu no visdažādākajiem aspektiem, bet būvniecības projektos, izvērtējot konkrēta koka vērtību, ierasts vērtēt tikai no pārstādīšanas, apsaimniekošanas u.c. izdevumu skatu punkta un raudzīties īstermiņā.

veckoki

 

Informāciju sagatavoja Dabas aizsardzības pārvaldes eksperte Vita Caune