nometne

Ar nodibinājuma ,,Latvijas bērnu fonds” un Dobeles novada Sociālā dienesta atbalstu tika organizēta nometne 25 bērniem, kuri iepriekš saņēmuši sociālo rehabilitāciju no prettiesiskām darbībām (vardarbības) cietušiem bērniem.

Nometne  veidota ar mērķi drošā un veselīgā vidē pavadīt saturiski brīvo laiku, attīstot  dalībnieku individuālās spējas un veidojot ticību saviem spēkiem, izzinoši un jautri pavadot brīvo laiku. Nometne notika 10.06.-16.06.2024. Auru pagasta “Zaļkalnos”, Dobeles novadā.

Programma tika veidota ar dažādām aktivitātēm: izzinošas ekskursijas, radošas nodarbības, sportiskas aktivitātes, galda spēles, āra spēles komandās, ēst gatavošanas nodarbības, lai ikviena bērna intereses tiktu sasniegtas.

Nometnē piedalījās bērni vecumā no 6 līdz 14 gadiem. Vairākiem bērniem bija dienas vai diennakts nometņu pieredze. Bērni jau no pirmās dienas jutās droši un priecājās par satikšanos nometnē. Dalībnieki no nometnes sākuma bija savstarpēji draudzīgi un izpalīdzīgi un ar katru nometnes dienu kļuva saliedētāki, atrada savas interešu grupiņas. Tie, kuri sākumā bija nobijušies un nepārliecināti, ar pieaugušo un bērnu atbalstu veiksmīgi pārvarēja bailes un uzticējās nometnes darbiniekiem.

Pirmās dienas  tika veltītas drošības radīšanai, saliedētas grupas veidošanai. Bērni iepazinās ar noteikumiem un to neievērošanas sekām, iemācījās  nometņu dalībnieku vārdus,  piedalījās saliedējošās aktivitātēs. Nometnes māsa novadīja interesantu un ikvienam noderīgu nodarbību par pirmo palīdzību nelaimes situācijās. Bērni darbojās praktiski, izmēģinot apsaitēt brūci, uzsiet lakatiņu traumētai rokai uc.

Bioloģiskajā saimniecībā  „Jaunbrīvnieki” bērni iepazina lauku dzīvi, uzzināja saules enerģijas paneļu nozīmi, redzēja mājdzīvniekus. Tika apskatīta lauku pirts un iepazīti pirtnieka rituāli. Bērniem sajūsmināti baudīja plunčāšanos ezerā un sajuta mīkstās pļavas  pieskārienus. Saimniece sniedza atbildes uz bērnu interesējošiem jautājumiem par saimniecības darbību.

 Tika apmeklēta izglītojoša ekskursija Dobeles muzejā. Bērniem patika apskatīt ekspozīciju par pilsētu un salīdzināt, kā Dobeles pilsēta ir mainījusies. Ar aizrautību visi piedalījās muzeja darbinieces vadītājās radošajās aktivitātēs.

Par ūdens aprites procesu, kā arī to, kāda ir ūdens nozīme cilvēka organismā  bērni apmeklēja SIA ”Dobeles ūdens”, kur tika raisīta izpratne par ūdens apgādi. Bērni uzzināja kādus pakalpojumus sniedz „Dobeles ūdens”.

            Viens no lielākajiem nometnes piedzīvojumiem bija ekskursijas diena. „Nākotnes parks”, Glūdas pagastā, Jelgavas novadā un LVM Tērvetes dabas parks. „Nākotnes parkā” seno lietu krātuvē un meistarotavā „Laika mašīna” kolekcionāri aizraujoši stāstīja bērniem par savu retro kolekciju. Retro motokolekcija bija interesanta ar dažādajiem mopēdiem, motocikliem un velosipēdiem. Ar prieka, izbrīna emociju  pacēlumu bērni varēja iesēsties spēkratos, veidot kopbildes. Kolekcionāri bērnus iesaistīja uzmanības spēlē, tika sekmēta savstarpējā sadarbība, par to komandas ieguva gardas balvas. Lidlaukā bērni pat varēja iesēsties īstā lidmašīnā. “Milzu!” bioloģisko un inovatīvo produktu ražotnes apskatīšana bija jauka ar degustēšanas iespējām. Bērni varēja atklāt ne tikai savu mīļāko pilngraudu pārslu garšu, bet arī uzzināt par to ražošanas procesu.

Tērvetes dabas parkā gan jaunākie, gan vecākie bērni atrada un izbaudīja sev interesējošas aktivitātes. Ekskursija parāda, cik ļoti bērni novērtē un priecājas, piedzīvojot ko jaunu. Tas viņus ļoti motivē atkal doties uz nometnēm.

Nometnē ciemojās “Cūkmens”, kas atraktīvā un saistošā veidā bērnus izglītoja par vides saudzēšanas nozīmi. Mazākie dalībnieki ar interesi iesaistījās, kas parāda, ka animatoru uzrunājošais veids ir saistošs bērniem.

Sestdienas vakarā tika svinēta nometnes ballīte ar desiņu cepšanu ugunskurā un dažādām jautrām spēlēm un aktivitātēm.

Bērni tika iesaistīti nometnes audzinātāju un pulciņu vadītāju organizētajās aktivitātēs: dažādas veiklības stafetes, sporta spēles, dažādas radošās aktivitātes (rotu gatavošana, kulinārijas nodarbības, aplicēšana, gleznošana, pļavas ziedu kolāžu veidošana, vāzīšu izgatavošana u.c. ). Dalībnieki novērtēja piedāvātās izvēles iespējas, jo ir jauki, ka var darīt to, kas tevi aizrauj un ir iespēja attīstīt savus talantus. Drošā vide, kas tika radīta bērniem, parādīja, ka bērni mēģina, dara un priecājas par saviem sasniegumiem. Viennozīmīgi vērojot bērnus, mēs -nometnes personāls,  nedēļas laikā pamanījām, kā bērni atraisās, kļūst pārliecinošāki par savām spējām, iegūstot sev augstāku pašvērtējumu.

Noslēdzoties nometnei, daudzi bērni dalījās, ka nākošgad atkal brauks uz “Zaļkalniem”, ka gribēs satikt savus draugus un audzinātājus. Bērniem patika nometnes vieta, teritorija ar rotaļu  un sporta laukumiem, plašajām pļavām un ābeļdārzu. Ar kalnu, kurā varēja salasīt un saēsties meža zemenītes. Māja ar istabiņām gulēšanai un aktivitāšu telpām. Mums ir izveidojusies laba sadarbība ar nometnes ēdinātāju IK “Bērzīte”, kas ar lielu atbildību rūpējās, lai bērni saņemtu garšīgu un kvalitatīvu ēdienu. Uzturam ir liela nozīme, lai bērni labi justos nometnes laikā.

Nometnes personāls ar augstu atbildības sajūtu un patiesu ieinteresētību bērnos, reizēm aizmirstot par savām vajadzībām , profesionāli strādājot, sasniedza labus rezultātus un ieguva bērnu uzticēšanos. Bērniem tika daudz veltīta nedalīta uzmanība, kura ļoti bija nepieciešama vakara stundās un, kad iestājās nogurums. Tika pamanītas ikviena bērna vajadzības un uz tām reaģēts. Šī profesionālā pieeja, organizējot un īstenojot nometni, sasniedza nometnē izvirzīto mērķi un neviltotu bērnu prieku par piedzīvoto Zaļkalnos.

 

Nometnes darba koordinatore Dace Uzulēna