Sabiedrības ziņas

19.10.2022

untitled_design_8.png

Gripa

Imunitāti var izveidot arī mākslīgi, ievadot organismā vakcīnu. Tā izraisa antivielu veidošanos, bet neizraisa slimību. Gripas vīrusa mainības dēļ katru gadu vakcīna ir jāizstrādā no jauna, līdz ar ko arī jāvakcinējas ir katru gadu no jauna.

Vakcinēties ir ieteicams rudens sākumā, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies.Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem 80% vakcinēto personu ar gripu nesaslimst, bet 20% izslimo gripu vieglā formā. Cilvēkiem pēc 60 gadiem imunitāte izveidojas tikai 60% līmenī, taču saslimušajiem gripa norit bez komplikācijām.

Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas nedēļas laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus – līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā. Vakcinācija pret gripu ik gadus ieteicama ikvienam, tomēr Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Vai var prognozēt gripas epidēmijas tuvošanos?
Jā, var prognozēt. Lai novērotu gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) izplatību un prognozētu epidēmiskās procesa attīstību, Latvijā ilgus gadus tiek veikts gripas un AAEI monitorings. Ja gripas gadījumi tiek konstatēti valstīs, kuras atrodas tuvu Latvijas robežai, gripas uzliesmojuma draudi palielinās.Vai var izvairīties no saslimšanas ar gripu nevakcinējoties?

Gripas epidēmijas laikā pēc iespējas mazāk apmeklējiet tādas vietas, kur uzturas daudz cilvēku - sabiedriskais transports, teātris, kino, tirgus utml.

Regulāri vēdiniet telpas, tādējādi samazinot gripas vīrusu daudzumu tajās!

Dienas laikā pēc iespējas biežāk mazgājiet rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem!

Pēc iespējas vairāk uzturā lietojiet šķidrumu - zāļu tējas, augļu sulas, minerālūdeni!

Vakcinācijas apmaksa pret gripu riska grupām 2022.-2023. gada sezonā

100 % valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt[1] :

bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem (ieskaitot);
bērni vecumā no 24 mēnešiem līdz 17 gadiem (ieskaitot), kuri pieder pie šādām veselības riska grupām:

bērni ar hroniskām plaušu slimībām;
bērni ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa;
bērni ar hroniskām vielmaiņas slimībām;
bērni ar hroniskām nieru slimībām;
bērni ar imūndeficītu;
bērni, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju;
bērni, kuri ilgstoši saņem terapiju ar ac. acetylsalicylicum;

grūtnieces;
ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;
ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti;
personas vecumā no 65 gadiem;
personas, kuras pieder pie šādām veselības riska grupām:

personas ar hroniskām plaušu slimībām;
personas ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa;
personas ar hroniskām vielmaiņas slimībām;
personas ar hroniskām nieru slimībām;
personas ar imūndeficītu;
personas, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju;
personas ar psihiskām slimībām

Covid-19

Covid-19 ir infekcijas slimība, kuru izraisa SARS-CoV-2 koronavīruss. Vakcinācija pret Covid-19 infekcijas ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām slimības formām un kopīgiem spēkiem mazināt Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā.

Vakcinācija ir efektīvs veids kopējās sabiedrības veselības uzlabošanā. Pabeigts primārās vakcinācijas kurss un veikta balstvakcinācija būtiski samazina smagu slimības, hospitalizācijas un nāves risku no Covid-19.

Šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrētas jau sešas vakcīnas pret Covid-19: Pfizer-BioNTech ražotā vakcīna Comirnaty, Moderna ražotā vakcīna Spikevax, AstraZeneca un Oksfordas universitātes izstrādātā vakcīna "Vaxzevria", Janssen izstrādātā vakcīna "Jcovden", Novavax ražotā vakcīna "Nuvaxovid" un "Valneva". 

2022.gada septembrī un oktobrī apstiprinātas lietošanai visā Eiropas savienībā pirmās divas pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 “Comirnaty Original/Omicron BA.1”, "Comirnaty Original/Omicron BA.4/5“ un "Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1”, 

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) izvērtē vakcīnas kvalitāti, drošumu un efektivitāti. Ja vakcīna spējusi izpildīt visas EZA augstās prasības, tad aģentūra iesaka to reģistrēt un Eiropas Komisija vakcīnai piešķir reģistrācijas apliecību, kas ir derīga visās ES un EEZ valstīs. Pēc tam vakcīnu var sākt nogādāt vienlaikus uz visām ES valstīm, tostarp Latviju. Šis process garantē, ka visas Eiropas Savienības valstis, tostarp Latvija, vienlaicīgi saņem kvalitatīvas, drošas un efektīvas vakcīnas pret Covid-19.

Vakcīnas satur vielas jeb aģentus, kas nodrošina organisma imunitātes veidošanos. Ir dažādu veidu vakcīnas. Dažas vakcīnas satur novājinātu vai nonāvētu konkrētu vīrusu, baktērijas vai to daļas. Citas vakcīnas satur ziņnesi (tas nozīmē, ka tā ir tikai informācija par vīrusu, nevis pats vīruss, tādēļ tas nevar izraisīt slimību vai to pastiprināt, ja cilvēks ar to jau slimo). Kad cilvēkam ievada vakcīnu, tad organisma imūnsistēma izstrādā antivielas. Kad cilvēks saskaras ar īstu infekciozu vīrusu vai baktēriju, viņa imūnsistēma to atceras. Tā aktivizē jau radušās konkrētās antivielas, nonāvē vai būtiski kavē vīrusu un baktēriju darbību organismā. 

Vakcinācija pret Covid-19 Latvijā ir pieejama ikvienam.  Mērķis ir nodrošināt nepārtrauktu veselības aprūpes sistēmas darbu, kā arī samazināt mirstības un saslimstības radīto slogu uz veselības aprūpes sistēmu.

Šobrīd vakcinēties aicināti cilvēki, kas nav uzsākuši primāro vakcināciju un nav vēl saņēmuši 1.balstvakcināciju.

Savukārt 2. balstvakcināciju veikt aicināti:

imūnsupresētie cilvēki,
cilvēki ar hroniskām slimībām,
seniori vecumā no 65 gadiem,
pārējā sabiedrība (pēc konsultācijas ar ģimenes ārstu).

Kur saņemt vakcināciju ,gan pret gripu, gan pret Covid-19:

Savā ģimenes ārsta praksē vai ārstniecības iestādes vakcinācijas kabinetā!

Līdz pielāgoto vakcīnu reģistrācijai un piegādēm Latvijā, joprojām var veikt vakcināciju ar esošajām, oriģinālajām vakcīnām. 

SPKC mājaslapā atradīsi ārstniecības iestādes un ģimenes ārstu prakses, kur veic vakcināciju pret Covid-19 

Par atbilstību kādai no iepriekš minētajām grupām un vakcinācijas veikšanas iespējām aicinām interesēties sava ģimenes ārsta praksē;
Vakcīnu pret Covid-19 var saņemt kopā ar vakcīnu pret gripu, kas nozīmē, ka nav vajadzīgs plānot intervālu starp abām vakcīnām;
Pēcvakcinācijas periodā dūriena vietā iespējams neliels apsārtums un pietūkums.

Ar aktualitātēm no SPKC un NVD mājaslapām dalījās Veselības veicināšanas koordinatore Valda Zvirbule