Pašvaldības ziņas
Auces Komunālie pakalpojumi

Tāpat kā citi komunālo pakalpojumu sniedzēji, arī SIA “Auces Komunālie pakalpojumi” darbojas saskaņā ar Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā noteiktajiem mērķiem, tai skaitā rūpējoties, lai uzlabotu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšanas darba organizāciju un efektivitāti.

            Ikdienā sabiedrība veic dzīvojamo māju uzturēšanu, ēku elementu saglabāšanu darbam derīgā stāvoklī, inženierkomunikāciju tehnisko parametru un tehnisko iekārtu uzturēšanu darba režīmā, ceļu un ielu ikdienas uzturēšanu, sniedz ūdenssaimniecības pakalpojumus, nodarbojas ar siltumapgādi, tirgus un kapu apsaimniekošanu, kā arī nodrošina teritoriju uzturēšanu un labiekārtošanu. Sabiedrība, savu iespēju robežās, arī sniedz dažādu veidu pakalpojumus, kas saistīti ar tās darbības specifiku, gan iedzīvotājiem, gan arī juridiskām personām. Šie pakalpojumi tiek saskaņoti individuāli, ņemot vērā pasūtītāja vēlmes un prasības, kā arī uzņēmuma iespējas, piemēram, sabiedrība piedāvā ūdensapgādes sistēmu rekonstrukciju; apkures sistēmu rekonstrukciju; kanalizācijas sistēmu rekonstrukciju; sanitārtehnisko ierīču uzstādīšanu un remontu; būvniecības darbus; ūdens skaitītāju nomaiņu un uzstādīšanu.

            Uz 2023. gada beigām SIA “Auces Komunālie pakalpojumi” apsaimniekošanā bija 103 dzīvojamās mājas ar kopējo dzīvokļu īpašumu platību 57 575 m2 un 102 pašvaldības neizīrētās telpas.

Iespējams izmantot modernu savstarpējo komunikāciju

Savstarpēji vienkāršotai un modernai komunikācijai ar klientiem SIA “Auces Komunālie pakalpojumi” jau septiņu gadus piedāvā saviem klientiem pašapkalpošanās portālu - mājaslapu, kur ērtāk iespējams nodot ūdens skaitītāju rādījumus, aplūkot sagatavotos rēķinus noteiktā laika periodā un sekot līdzi saviem maksājumiem.

2023. gada pārskats sabiedrībai pašvaldībā jāiesniedz marta sākumā, taču uz jautājumu, kas ir nozīmīgākais faktors, kas būtiski ietekmē sabiedrības pārskata gada rezultātus, SIA “Auces Komunālie pakalpojumi” valdes priekšsēdētāja S. Vilčinska min debitoru parādus, vienlaikus norādot, ka, vērtējot ceturkšņu atskaites, pagājušais gads tiks noslēgts ar peļņu: “Neskatoties uz visām grūtībām, ar ko pagājušā gadā mēs saskārāmies saistībā ar šķeldas, degvielas un elektrības sadārdzinājumu, prognozējoši varu teikt, ka uzņēmums saimniecisko gadu noslēgs bez zaudējumiem. Sabiedrības jurists un vēl divi darbinieki, nepārtraukti nodarbojas arī ar parādu piedziņu, pastāvīgi izvērtē parādnieku sarakstus, noslēdz vienošanos par parādu piedziņu un sastāda parādu atmaksas grafikus, nosūta brīdinājumus un iesniedz pieteikumus tiesā. Svarīgi, lai iedzīvotāji saprastu, ka parāds pats no sevis nekur nepazudīs, mēs esam pretimnākoši un aicinām noslēgt izlīgumus, taču, ja parādnieks pats nevēlēsies sadarboties, parādu piedziņa var tikt vērsta uz nekustamo īpašumu.”

Aucē ieviesta “sētnieku brigāžu darba sistēmu”

Meklējot veidus, kā strādāt efektīvāk un saimnieciski izdevīgāk, pagājušā gadā Aucē tika ieviestas izmaiņas sētnieku darba organizācijā, kas vietējo iedzīvotāju vidū nereti izraisījusi neizpratni. Agrāk, algojot sētniekus, katrs no viņiem tīrīja konkrētu teritoriju un pat, ja kādā laika periodā teritorija nebija jātīra, saņēma konstantu atalgojumu. Šobrīd šī kārtība ir mainīta, ieviešot “brigāžu darba sistēmu”. Skaidrojot ieviestās pārmaiņas, SIA “Auces Komunālie pakalpojumi” valdes priekšsēdētāja Solvita Vilčinska stāsta: “Katras izmaiņas nes sev līdzi arī pārbaudījumus, taču varu teikt, ka ielas tiek sakoptas laicīgi, sētnieki galā tiek, lai arī no 24 sētniekiem šobrīd tiek nodarbināti 12. Ņemot vērā pašvaldības ieteikumu meklēt jaunas iespējas, kā samazināt izmaksas, šis šķita efektīvākais risinājums, kā to izdarīt. Tātad lielākās izmaiņas ir tās, ka esam ieviesuši “sētnieku brigāžu darba sistēmu”. Tas nozīmē, ka sētnieki ir sadalīti trijās brigādēs pa četriem darbiniekiem, katrā brigādē ir viens atbildīgais darbinieks - brigadieris, kurš ir atbildīgs par “savu komandu” un konkrēto darbu kvalitāti konkrētā teritorijā. Brigadieris, savukārt, sazinās ar darbu vadītāju Gitu Briģi, kas koordinē visu sētnieku darbu. Sētnieki strādā strādnieku režīmā – 8h dienā piecas dienas nedēļā, ziemas periodā ir izņēmumi, ja notiek intensīva snigšana, sētnieki sāk darbu agrāk, strādā arī brīvdienās. Lai arī sētnieki ir vairāk nodarbināti, jo kopjamo teritoriju apjoms ir plašāks, šī jaunā sistēma ir efektīvāka, varam elastīgi reaģēt un novirzīt uz teritoriju, kur sakopšana nepieciešama ātrāk. Tas gan nenozīmē, ka lapas, piemēram, tiks steidzami grābtas visur vienādā tempā vai katru dienu, bet tas tiks izdarīts kvalitatīvi un samērīgā laikā, izvērtējot prioritātes, un tās ir ietves, nevis parki. Šogad esam atjaunojuši arī formas tērpus darbiniekiem, tai skaitā sētniekiem, rūpējoties par viņu drošību un labsajūtu, lai viņi kļūtu pamanāmāki laikā, kad redzamība ir slikta, viņi, strādājot pie ietvju apmalēm, var būt apdraudēti.”

SIA “Auces Komunālie pakalpojumi” rīcībā ir arī sniega tīrīšanas tehnika, ar lielo traktoru tiek tīrīti laukumi, savukārt ar mazo – ietves. Šogad tiek plānots iegādāties vēl vienu ietvju un ielu malu tīrīšanas tehniku, tā atvieglojot sētnieku darbu un nodrošinot ātrāku sniega notīrīšanu intensīvas snigšanas laikā, kā arī teritorijas sakopšanu pārējos gadalaikos. Bēnē gan šobrīd sētnieki strādā ierastajā režīmā, jo teritorijas nav tik plašas kā Aucē, un tuvākajā laikā izmaiņas darba organizācijā sētniekiem nav plānotas.  

Aicina veidot daudzdzīvokļu dzīvojamo māju finanšu uzkrājumus

Bieži dzirdēts, ka daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām nav uzkrājumu, kā veicas Auces komunālo pakalpojumu apsaimniekotajās mājās, S. Vilčinska stāsta, ka tas atkarīgs no katras daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas iedzīvotājiem, jo katrā mājā apsaimniekošanas maksa atšķiras: “Ir obligāti veicamās apsaimniekošanas darbības, par ko tiek aprēķināta apsaimniekošanas maksa, un pārējais jau ir atkarīgs no vēlmēm un iespējām. Ja mājā ir kāda avārijas situācija, protams, mēs kā apsaimniekotājs rīkosimies nekavējoties, bet, par pārējiem remontdarbiem ir jādomā laicīgi pašiem mājas iedzīvotājiem un jāveido uzkrājumi. Jo lielāka māja, jo vieglāk veidot uzkrājumus, jo vecāka un mazāka māja – vajadzību ir vairāk, līdz ar to naudas uzkrāšanas iespējas ir krietni mazākas. Mēs varam tikai mudināt uzkrāt, lēmumu var pieņemt tikai paši daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas iedzīvotāji. Kā tas bijis arī iepriekš, no 1. marta iedzīvotājiem mūsu mājaslapā būs pieejama informācija par iepriekšējo gadu, tāpat informāciju iespējams saņemt pie mums klātienē.”  

            S. Vilčinska atkārtoti aicina daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotājus ne tikai veidot daudzdzīvokļu dzīvojamo māju uzkrājumus, bet arī domāt par māju renovāciju, jo tādējādi iespējams ievērojami samazināt ēkas kopējo siltumenerģijas patēriņu, būtiski samazināt avārijas riskus un uzturēšanas izmaksas, pēc renovācijas pieaug dzīvokļa īpašuma vērtība un māja iegūst jaunu un modernu izskatu. “Iedzīvotāju kopsapulcēs es turpinu rosināt domāt par savu daudzdzīvokļu māju renovāciju, jo tieši tas ir vērtīgs ilgtermiņa ieguldījums. Arvien “Altum” atvērta ir Eiropas Savienības aizdevuma programma “Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte 2022 - 2026”, kur atbalsta apjoms ir 49 % no projekta attiecināmajām izmaksām bez PVN, tāpat programmas ietvaros ir pieejams atbalsts tehniskās dokumentācijas sagatavošanai – 49% no projekta attiecināmajām izmaksām, tiesa, ne vairāk kā 10 000 eiro. Termiņš projekta īstenošanai un projekta noslēguma dokumentācijas iesniegšanai Altum - 2026. gada 31. marts. Līdz šī gada jūnijam vēl ir pieejama arī programma, kur var saņemt ES līdzfinansējumu remontdarbiem, kas nav tieši saistīti ar siltināšanu, tā ir iespēja veikt remontdarbus, ja mājai nav izveidots uzkrājums, taču nepieciešami apjomīgi remontdarbi. Šobrīd interesi par siltināšanu ir izrādījuši vairāku māju iedzīvotāji, taču līdz kopsapulces lēmumam gan vēl nav tikuši. Pagājušā gadā veicām renovāciju vienai daudzdzīvokļu dzīvojamai mājai Bēnē, un domāju, ka ikviens šo māju jau ir pamanījis, turklāt tā ir vienīgā māja Bēnē, kur ar termoregulatoru palīdzību var regulēt siltumu savā dzīvoklī un alokatoru palīdzību uzskaitīt tieši konkrētā dzīvoklī patērētās siltumenerģijas vienības. Siltumenerģijas patēriņš renovētā mājā ir vismaz 50% mazāks,” bilst Solvita Vilčinska.

Plāno veikt siltumapgādes sistēmas rekonstrukciju Aucē un Lielaucē       

Kā vienu no šī gada nozīmīgākajiem plāniem S. Vilčinska min plānoto tehniski ekonomisko izpētes veikšanu siltumapgādes sistēmas rekonstrukcijai, jo SIA “LLU MPS “Vecauce”” ir izteikusi vēlmi nodot daudzdzīvokļu dzīvojamo māju apkures sistēmu SIA “Auces Komunālie pakalpojumi” pārziņā, taču līdz tam vēl sarežģīts ceļš ejams: “Mums ir jāsaprot, vai mēs veidosim jaunu katlu māju Vecaucē, vai mēs palielinam jaudas jau esošajā katlu mājā Aucē, attiecīgi pagarinot siltumtrasi līdz Vecaucei. Tie pagaidām ir tikai plāni, to būs iespējams realizēt vien 3 – 4 gadu laikā, jo arī mūsu pārziņā esošie apkures katli jau savu laiku ir nokalpojuši, rekonstrukcija tiem ir veikta 2003. – 2004. gadā, trases lielākoties Aucē gan ir rekonstruētas, atlicis neliels posms no katlu mājas līdz Vītiņu ielai 19. Jāsaprot, ka Vecauces teritorijā siltumtrases ir tikai daļēji rekonstruētas, Vecaucē nevienā mājā nav siltumskaitītāju un siltummezglu, bet bez tiem mēs kā siltumenerģijas ražotājs un piegādātājs nevaram pārņemt Vecauces māju siltumapgādi. Tas arī prasa palielināt mūsu siltumenerģijas jaudu, jo Vecauces dzīvojamās mājās vien ir 11 000 m2 platība. Tāpat vērtēsim, kā visefektīvāk modernizēt katlu māju Lielaucē, kur šobrīd ir nodarbināti 4 kurinātāji.”

Aicina veikt pieslēgumu centralizētajai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai

            Tāpat SIA “Auces Komunālie” pakalpojumi valdes priekšsēdētāja atgādina par iespēju arī šogad pieteikties pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanai dzīvojamo māju pieslēgšanai centralizētajai ūdensapgādes un/vai kanalizācijas sistēmai, šogad pašvaldības budžetā tam paredzēti 55 000 eiro mājsaimniecībām visā Dobeles novada teritorijā. “Lai arī projektu mēs esam noslēguši pagājušā gadā, vēl arvien ir iespēja pieslēgties centralizētajai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai atkarībā no tā, kura no centralizētās komunikācijas sistēmām ir pieejamas pie iedzīvotāju nekustamā īpašuma. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem jau līdz pagājušā gada 31. decembrim iedzīvotājiem, kuri savā īpašumā nespēj savest kārtībā decentralizēto kanalizācijas sistēmu atbilstoši prasībām, tā bija jāpieslēdz centralizētajiem kanalizācijas tīkliem, ja attiecīgajam nekustamajam īpašumam piegulošās ielas vai ceļa robežās ir ierīkota centralizētā kanalizācijas sistēma, taču daļa šo procesu nav pat uzsākuši,” informē Solvita Vilčinska.

            Kā šobrīd, tā arī turpmāk SIA “Auces Komunālie pakalpojumi” plāno veikt dzīvojamā fonda kvalitatīvu apkalpošanu un apsaimniekošanu, kā arī piemāju pieguļošo teritoriju un publisko teritoriju labiekārtošanu un uzturēšanu kārtībā vēsturiskā Auces novada teritorijā, savukārt par pieejamajiem maksas pakalpojumiem iespējams noskaidrot, vēršoties klātienē Miera ielā 29, Aucē, vai zvanot pa tālr. 27234102

 

Informāciju sagatavoja:

Dobeles novada pašvaldības

Sabiedrisko attiecību nodaļa