Jau vairāk nekā desmit gadus dabas parkā Tērvetē pavasarī var manīt īstenus putnu draugus, kas, pētīdami karti, dodas vairāk nekā 400 ha plašajās takās, naski nesot trepes un putnu būrus. Kā gan savādāk – notiek putnu būrīšu apsekošana, tīrīšana, bojāto putnu namiņu maiņa un jaunu uzstādīšana.
Ik gadu šo lielisko darbu veic parka vides izglītības speciālistes Inese Namniece un Ieva Jagučanska, aicinot talkā tuvējo skolu jauniešus. Šogad 6. un 7. klašu skolēni un viņu pedagogi (Marija Pelnika, Irita Granauska, Daila Bērziņa un Evita Deičmane) no Augstkalnes pamatskolas un Annas Brigaderes pamatskolas apsekoja un sakopa teju visus – simtu piecus – putnu namiņus. Divdesmit būrīši bija savu laiku nokalpojuši, to vietā uzstādīja jaunus, ko marta nedēļas nogalēs bija uzmeistarojuši parka apmeklētāji Rūķu sētas darbnīcā.
Parka teritorijā izvietotajos putnu būrīšos pārsvarā dzīvo mušķērāji, zīlītes un dzilnīši. Gadu gaitā putnu namiņiem skolēni piešķīruši numurus, dažiem pat vārdus. Skolēniem, veicot putnu būrīšu monitoringu, būru atpazīstamība atvieglo datu apkopošanu un vēsturiskās informācijas salīdzināšanu no gada gadā.
Katra putnu būrīšu apsekošanas talka izvēršas par interesantāko atradumu apspriešanu skolēnu vidū. Šogad atrastas ne tikai vecās putnu ligzdas, bet pat beigtas zīlītes. Kāpēc tā noticis? Vides izglītības speciālistes skolēniem skaidro, ka zīlītes, iespējams, ir pūcītes – bikšainā apoga – neapēstie krājumi. Savukārt citu būri par ērtu dzīvesvietu nolūkojušas peles, ierīkojot tur midzeni. Skolēni, apsekojot būrīšus, secinājuši, ka daudzas putnu mājas bojājis ne vien laika zobs, bet arī dižraibā dzeņa knābis – izkaltas paplašinātas skrejas, padarot būri mazajiem putniņiem ligzdošanai nepiemērotu.
PALDIES ikvienam putnu būrīšu sakopšanas dalībniekam – jūsu veikumu novērtēs ne tikai mazie dziedoņi, bet arī daudzi tūkstoši parka apmeklētāju, dodoties skanīgajās parka takās. Kas zina, varbūt kāds no šī gada skolēniem, kas palīdzēja putniem, nākotnē kļūs par aizrautīgu ornitologu? Laiks rādīs!
Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, iepriekšējā gadā paveikts vēl kāds vērtīgs darbs, sasniedzot putniem neaptveramas virsotnes – būru atrašanās vietas dabas parkā Tērvetē ievadītas LVM GEO datu slānī – AS „Latvijas valsts meži” izstrādātā lietotnē, kurā vienkopus ir pieejams visplašākais karšu un datu slāņu klāsts.
Uz tikšanos čalojošajās dabas parka Tērvetē takās!
Lilita Kauste,
LVM dabas parka Tērvetē informācijas centra vadītāja