20. septembris ir Pasaules talkas diena, kas pirmo reizi ierakstīta ANO atzīmējamo dienu kalendārā. Pasaules talka – tas ir aicinājums svinēt dabu! Ne tikai šai dienā, bet arī sestdienā, 21. septembrī, ikviens ir aicināts iesaistīties gan Laimes koku iniciatīvā, gan Baltijas jūras veselībai veltītajā akcijā “Svinam Da(r)bu, svinam jūru”.
Dobeles novadā Pasaules talkas aktivitātes 20. septembrī norisinājās Augstkalnes pagastā, kur talkoja Dobeles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Edgars Laimiņš, pašvaldības izpilddirektors Agris Vilks un izpilddirektora vietnieks Aldis Lerhs, kā arī Augstkalnes pagasta pārvaldes darbinieki, pagasta iedzīvotāji un visa Augstkalnes pamatskolas lielā saime.
Talkas aktivitātes norisinājās ar atbalstu no Latvijas Pašvaldību savienības un Meža attīstības fonda, jo vienlaikus Dobeles novadā tika īstenots projekts “Meža dienas 2024”.
Projekta ietvaros tika iegādāti daudzveidīgi skuju koki, lapu koki un ziedošu krūmu stādi, lai atjaunotu Mežmuižas pils parka vēsturiskos apstādījumus – aizvietojot vecos, zudušos kokus un vētrā nopostītos kokus, kā arī lai Augstkalnes parkā, kas ieskauj pašvaldībai piederošo pils ēku, Augstkalnes pamatskolu, turpinātu īstenot ideju - izveidot kokaugu izziņas taku, veidojot jaunus skatu punktus.
Pirms praktiskās darbošanās norisinājās izglītojošs pasākums, kurā Latvijas Valsts mežu Zemgales reģiona mežzinis Guntis Dude ar savu stāstījumu veidoja klātesošo izpratni par mežā notiekošajiem procesiem - par mežu un parku videi draudzīgas apsaimniekošanas iespējām, veidiem un metodēm, tika sniegtas zināšanas par koku daudzveidību, nozīmi un kopšanu, kā arī par meža un koku nozīmību ekonomikā.
Tam sekoja praktiska darbošanās, kā rezultātā Pasaules talkas dienā pils parkā 46 koku sugu stādījumi tika papildināti vēl ar 45 dažādiem kokiem un košumkrūmiem – priedēm, eglēm, tūjām, raiblapu kļavu, lapegli, kadiķiem, vītolu un dažādu sugu ziedošiem krūmiem.
Šī bija īpaša diena skolu jauniešiem, jo katra klase kopā ar savu klases audzinātāju tikai viņiem vien zināmā vietā iedēstīja savu Laimes koku, pie kura noteikti gribēsies gana bieži pieiet un paskatīties, cik rūpīgi kopīgais darbs tika paveikts.
Ko nozīmē stādīt Laimes koku? Atbilde - Stādīt to ar vēstījumu.
Lūk, kādu vēstījumu šodien pauda Dobeles novada pašvaldības vadītāji.
Edgara Laimiņa vēstījums: “Šis skaistais parks ir izveidots jau vairāk kā pirms 100 gadiem, un katram jaunajam kokam ir jābūt kā papildinājumam, kam jāpriecē katra nākamā paaudze. Ticu, ka viņi to novērtēs. Vienlaikus arī mums pašiem sev ir jārada vide, kas mūs priecētu, tādēļ katram jāpieliek roka, lai veidotu skaistu un paliekošu vidi.”
Agra Vilka vēstījums: “Cilvēks vispilnvērtīgāk atpūšas pie dabas, nevis minot pilsētu bruģakmeņus. Un vismazāk es vēlētos, lai Latvija pārvērstos par prēriju, kad līdz apvārsnim redzami tikai vieni vienīgi rapšu lauki, jo jau šobrīd par senajām un skaistajām Latvijas viensētām, kas veidoja mūsu skaisto vidi, bieži vien vairs liecina tikai kāds vientuļš koks lauka vidū. Lūk, koki ir jāciena, jo tie ir nozīmīgs vēstījums nākošajām paaudzēm.”
Alda Lerha vēstījums: “Esmu mežsarga dēls, un pirmo koku jau iestādīju, kad vēl galdu nevarēja atsniegt. Nav iespējams saskaitīt, cik koku savā mūžā esmu iestādījis, bet vienu gan zinu - katram latvietim ir jāizdara trīs lietas, un koka iestādīšana ir pati svarīgākā. Lai vēstījums no mums paliek mūsu mazbērniem. ”
Paldies ikvienam, kas iesaistījās Laimes koku stādīšanas Lielajā talkā, Ideju talkā un projekta “Meža dienas 2024”īstenošanā un aktivitāšu norisēs!
Latvijas Pašvaldību Savienības koordinētās aktivitātes moto: “Veidosim daudzveidīgu, videi draudzīgu un saimnieciski rosīgu Latviju un tīkamu tās ainavu!”
Pasākums „Meža dienas 2024” Dobeles novadā tiek īstenots piedaloties Latvijas Pašvaldību savienības koordinētā projekta “Meža dienas 2024 Latvijas pašvaldībās- veidosim daudzveidīgu, videi draudzīgu un saimnieciski rosīgu Latviju!” ietvaros, saņemot Meža attīstības fonda finansējumu.
Informāciju sagatavoja Dobeles novada Sabiedrisko attiecību nodaļa
Foto no Sabiedrisko attiecību nodaļas arhīva