Šogad, 27. februārī, jau trīspadsmito reizi pasaulē tika atzīmēta Starptautiskā Nevalstisko organizāciju (NVO) diena, kas ir veltīta organizētajai pilsoniskajai sabiedrībai visā pasaulē, lai izceltu darbu kopējam labumam, līdzcilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanai, kā arī valstu attīstībā un ilgtspējīga miera nodrošināšanā.
Nevalstisko organizāciju oficiāla atzīšana notika pirms septiņdesmit viena gada, kad Apvienoto Nāciju Organizācijas rezolūcijā tika ieviesta definīcija – “starptautiskā nevalstiskā organizācija”, taču Vispasaules NVO dienas iniciatīva aizsākās 2009. gadā Latvijā, ko iniciēja Mārcis Liors Skadmanis un Latvijas Pilsoniskā alianse.
Ik gadu, tuvojoties šai diena, Latvijas Pilsoniskā alianse rosina to atzīmēt ar dažādām aktivitātēm, kas popularizētu NVO nozīmīgo lomu, veicinātu pilsonisko aktivitāti, kā arī iedrošinātu iedzīvotājus iesaistīties dažādās aktivitātēs.
Penkules pagasta sieviešu klubs “Liepas” ir nevalstiskā organizācija ar vairāk kā 20 gadu pieredzi un “dzimšanas vietu” ēkā, kur atrodas bibliotēka, par ko visu šo gadu garumā arī liecina plāksne pie ieejas ēkā. Tuvojoties 27. februārim, radās ideja kopā ar pagasta pārvaldi, bibliotēku un dienas centru sarīkot diskusiju par NVO, aicinot tajā piedalīties gan valsts, gan pašvaldības pārstāvjus.
Jāatzīst, ka pēc šī pasākuma, ko mēs īstenojām 1. martā, bija liels gandarījums, jo, šķiet, ka izdevās pat labāk nekā bija cerēts. Pie mums ciemos ieradās gan iedzīvotāji, kuri paši vada vai darbojas kādās nevalstiskajās organizācijas, gan arī interesenti. Īpaši jāuzteic atsaucība no Penkules pamatskolas, ko pārstāvēja 9. klases jaunieši. Ar šo aktivitāti bijām “trāpījuši” tematam, kas ir 9. klases mācību programmā, tāpēc jauniešiem bija ļoti vērtīgi šo informāciju uzzināt ne tikai klasē, bet uzklausot jomas ekspertus un reālos darītājus.
Pasākumu atklāja Penkules pagasta pārvaldes vadītāja Ērika Karro, paužot atzinību par iedzīvotāju vēlmi darboties. Viņa norādīja, ka ikviena pagasta lielākā vērtība un spēks ir tā iedzīvotājos, tāpēc mudināja būs aktīviem, dalīties ar savām idejām, meklēt domubiedrus, lai ieceres varētu īstenot.
Eksperte sabiedrības līdzdalības jautājumos Zane Legzdiņa – Joja ne tikai strādā Valsts kancelejā un atbild par sabiedrības līdzdalību, bet arī aktīvi seko līdzi un iesaistās norisēs novadā un savā dzimtajā pagastā – Jaunbērzē. Viņa minēja statistikas datus par to, cik daudz nevalstisko organizāciju Latvijā darbojas un cik liels un patiesībā nenovērtējams ir to pienesums valsts ekonomikai. Eksperte aicināja aizdomāties, vēršot uzmanību uz to, ka nebūt nav jāsāk ar grandioziem projektiem – savu gatavību iesaistīties sabiedrības labā var parādīt arī ar pavisam šķietami maznozīmīgiem darbiņiem, piemēram, papīrīšu pacelšanu.
Zane Legzdiņa – Joja akcentēja arī to, cik liela nozīme ir tam, ka mums ir sava valsts, iespēja paust savu viedokli, pulcēties, ar karogu doties pie Brīvības pieminekļa. Šī iemesla dēļ viņa vēlreiz uzsvēra ikkatra mazā centiena nozīmīgumu, ja šis darbs tiek veikts valsts un demokrātijas labā.
Vēl viens no jautājumiem, kam eksperte pievērsa uzmanību, bija Iedzīvotāju padomes. Šajā jautājumā viņu papildināja arī Dobeles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Safranovičs, kurš uz diskusiju bija sagatavojis prezentāciju par pilsoniskās līdzdalības iespējām Dobeles novadā.
Pašvaldības pārstāvis informēja par iespējām saņemt informāciju par aktualitātēm, demonstrēja mobilo lietotni un pastāstīja par tās iespējām iedzīvotājiem. Tāpat viņš vērsa uzmanību tam, ka iedzīvotāji joprojām ir aicināti savu pilsonisko līdzdalību parādīt, piedaloties domes sēdēs, iesniedzot priekšlikumus.
Plašāks skaidrojums sekoja par šogad plānotajiem pašvaldības projektiem, kas nu jau daļa ir izsludināti. Salīdzinoši nesen Dobeles novadā nevalstiskajām organizācijām ir iespēja pieteikties uz pašvaldības atbalstu, ko izmanto arī trīs biedrības no Penkules ( “Liepas”, “Sarmas” un “Penkulē atver durvis”). Vērā ņemams jauninājums ir arī tas, ka startēt pašvaldības projektu konkursos var ne tikai reģistrētas organizācijas, bet arī iedzīvotāju iniciatīvas grupas.
Gandrīz vai kā turpinot iepriekš minēto, arī biedrības “Lielauces attīstībai” vadītājs Ivars Bušmanis savu uzstāšanos sāka ar uzsvaru, ka ne jau biedrības statuss ir svarīgs, bet gan cilvēku aktivitāte. Viņš pastāstīja, kā Lielaucē pirms pieciem gadiem satikās uz pirmo tikšanos, kā izteica idejas un nosprauda mērķus. No tobrīd desmit ierosmēm astoņas jau ir realizētas. Ivars Bušmanis vaicāja jauniešiem, kuri darbojas skolēnu pašpārvaldē, kāpēc viņi to dara. Viena no atbildēm bija – lai būtu interesantāka dzīve. Viņš akceptēja šo teikumu, bilstot, ka, neatkarīgi no vecuma, ikviens, kurš vēlas būt sabiedriski aktīvs, dara to ne jau sava labuma dēļ, bet gan ar nolūku darīt labu sabiedrībai.
Viesis no Lielauces ne tikai palepojās ar gadu gaitā paveikto un nepārtraukti augošo atbalstītāju loku, bet, sekojot klausītāju lūgumam, neslēpa arī to, ar kādiem šķēršļiem nākas saskarties.
Noslēgumā viņš pauda gandarījumu, ka daudz labu lietu var paveikt tad, ja ir laba sadarbība un veiksmīga komunikācija. Ivars Bušmanis atzinīgus vārdus veltīja novada pašvaldības vadībai, ar ko viņa vadītajai biedrībai ir ļoti veiksmīga komunikācija. Viņš arī minēja piemērus, kad pašvaldības vadība aicinājusi biedrības viedokli kādu nozīmīgu jautājumu lemšanā, kā arī biedrībai savu reizi bijis vajadzīgs domes darbinieku atbalsts.
Mēs šādu aktivitāti rīkojām pirmoreiz un secinājām, ka būtu vērtīgi nākamreiz tikties jau plašākā lokā.
Lai daudz skaistu ideju un veiksme darbos un projektu konkursos!
Edīte Bēvalde,
Penkules pagasta dienas centra administratore,
sieviešu kluba “Liepas” dalībniece