“2020. gada februārī uz sarunu sanāca neliela penkulnieku grupa, lai apspriestos, ko varētu darīt sava pagasta labā. Kā nekritizēt citus un nemeklēt vainīgos, bet gan, kā tērēt laiku un enerģiju lietderīgāk. Tā paša gada maijā jau oficiāli nodibinājām biedrību, kurai tika iegūts arī sabiedriskā labuma statuss,” par vietējo aktīvistu izveidotās biedrības “Penkulē atver durvis” rašanos stāsta viena no pagasta aktīvajām iedzīvotājām Aija Kočina.
Viņa paskaidro, ka biedrības mērķis ir veicināt Penkules pagasta vides labiekārtošanu, vides pieejamības uzlabošanu un dzīves kvalitātes pilnveidošanu, tāpat arī veicināt Penkules pagasta iedzīvotāju socializēšanos un integrēšanos, nodrošinot dažādas aktivitātes, atjaunot, vākt, dokumentēt, saglabāt, pētīt, eksponēt un popularizēt materiālās un nemateriālās kultūras un vēstures vērtības, kas saistās ar Penkules pagastu. Paredzēts arī veicināt un palielināt sabiedrības interesi par vēsturisku objektu saglabāšanu, uzturēšanu, izpēti, popularizēšanu un to nozīmi, kā arī sekmēt sabiedrības izglītošanu un kvalitatīvu brīvā laika pavadīšanu un veicināt pozitīvas sociālās izmaiņas, īstenojot dažāda veida projektus.
Kopš biedrības dibināšanas Penkulē īstenots ap 15 projektu.
Iedzīvotāji izsaka savu pateicību par iegūto atbalstu VKKF, ZKP, SIF, Latvijas Valsts mežu, Dobeles pašvaldības projektu konkursos.
Projektu laikā tapuši: informatīvais stends pagasta centrā, Ālaves muižas kungu nama tehniskā un mākslinieciskā izpēte, muižas parka apsekošana un pirmie labiekārtošanas darbi, ekskursijas, publikācijas, lasījumi, pieredzes apmaiņas par kultūrvēsturisko mantojumu Penkulē, muižas parku, amatu prasmēm, biedrības darbu.
Daļa no projektiem saistīti ar Ālaves muižas teritoriju. Muižas kungu nams, nu jau reģionālās nozīmes kultūrvēsturisks piemineklis, ir viens no nedaudziem šāda veida namiem Zemgalē no koka, kurš brīnumainā kārtā saglabājies līdz mūsdienām. Darāmā vēl ir ļoti, ļoti daudz. Biedrībai ir izdevies sakārtot īpašumtiesības, kas bija būtisks solis, lai tuvākā nākotnē nopietnāk varētu uzsākt ēkas glābšanas darbus.
Īpaši tuvi bijuši tie projekti, kuru mērķauditorija ir bērni. Tā piemēram:
“Koks savam pagastam”, kad Penkules pamatskolas skolēniem bija iespēja muižas parkā vērot arboristu darbu un to kā no pašizsējas kokiem tiek izveidota nojume un parka mēbeles.
“Jaunatklāsmes muižas parkā”, kad skolēni piedalījās pieredzējuša dendrologa vadītās nodarbībās.
"Piedzīvojums Penkulē". Zimnohas garstāsta jauniešiem publicēšana, kura viens no mērķiem ir iepazīstināt lasītāju ar pagasta kultūrvēsturisko mantojumu.
Šobrīd vēl īstenošanā Erasmus + projekts "aMAIZEingcoPAIN" kura sadarbības partneri ir organizācija no Francijas Familles Actives-Lozere.
Projekta mērķis ir dalīties pieredzē un veicināt izpratni par NVO nozīmīgo lomu kopienas attīstībā, kā arī pētīt, kā ģeogrāfiskā atrašanās vieta ietekmē mūsu identitāti un kultūras mantojumu, tāpat veicināt izpratni par katras vietējās kopienas unikalitāti kā Eiropas kultūras sastāvdaļu, uzsverot kultūras un dabas mantojuma lomu tajā, vērst uzmanību uz apdraudēto mantojumu: piem. pamestām ēkām ar kultūrvēsturisko vērtību, noskaidrot kā kopiena var palīdzēt to saglabāšanā, un cik vērtīga ir līdziesaiste.
Vēl projekta doma ir apzināties, ka esam daļa no Eiropas, nevis "mēs" un "viņi", bet gan “mēs – Eiropa”.
Projekta laikā tiek pētītas arī maizes tradīcijas savās kopienās, akcentējot, ka maizes cepšana nav tikai process virtuvē, un maize nav tikai maizes klaips.
“Maize apvieno - zemniekus, dzirnavniekus, maizes cepējus, tirgotājus, ēdājus un citus. Tā ir kultūra un tradīcijas.
Lai kalpo par labo piemēru tam, kā sniedzot savai dzīves vietai to, ko katrs varam un gribam, “paplašinām horizontus”, kopā veidojot mūsu dzīves telpu vēl pievilcīgāku.
Tā īstenošanas gaitā jau norisinājušies pieredzes apmaiņas braucieni abu valstu kopienas pārstāvjiem, meistarklases, diskusijas.
Projekts noslēgsies šajā martā,” skaidro Aija.
Biedrības pārstāve arī informē, ka pašlaik uzsākts LEADER projekts “Ālaves muižas parka labiekārtošana”, kurš paredz parka taciņu tīkla izveides turpināšanu, apzaļumošanu un parka mēbeļu uzstādīšanu.
Biedrības aktivitātēm iedzīvotāji aicināti sekot arī “Facebook” lapā “Penkulē atver durvis”.
Aija akcentē biedrības moto: “Vieta ir cilvēki”, uzsverot katra vietējā iedzīvotāja, kurš iesaistās aktivitātēs nozīmīgumu.
Viņa stāsta: “Atbalstītāju skaits ir mainīgs, ir patstāvīgie, ir tādi, kuri pieslēdzas retāk, kā arī vienreizējie atbalstītāji. Negribētos izcelt tikai dažus, mūsu mājaslapā “www.alaves-muiza.lv”, esam publicējuši visu atbalstītāju sarakstu. Tie ir tie, kuru laiks un finanses ir bijis liels pienesums biedrības aktivitātēs. Nav nozīmes vai tas ir bijis vienreizējs atbalsts, regulārs brīvprātīgs darbs vai finansiāls ziedojums. Jebkurš atbalsts ir neatsverams, jo tas ir biedrības virzītājspēks un palīdz turpināt iesākto. Paldies ikvienam, kurš iesaistās, balansējot starp ikdienas darbiem, ģimeni un sabiedriskā labuma aktivitātēm, saskata pozitīvo, kā dēļ ir vērts darīt. Mums ir ļoti svarīgi saņemt arī atgriezenisko saiti, ka tas, ko darām, ir svarīgi ne tikai mums pašiem, bet arī citiem. Katrs esam daļa sabiedrības, kopā varam vairāk, nav nozīmes arī vecumam, tautībai, profesijai, iespēja iesaistīties ir katram.”
Informācija sagatavota Dobeles novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļā.
Foto: No biedrības “Penkulē atver durvis” bilžu arhīva