Biedrība AKSO sadarbībā ar Dobeles Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsts centru Aucē no 2022. gada 15. septembra līdz 2023. gada 13. maijam īstenoja LEADER projektu “Vecāku skola – jauni izaicinājumi ģimenēm pandēmijas un ģeopolitisko apstākļu ietekmē” (Nr. 22-06-AL30-A019_2202-000006).
Projekta ietvaros notika 24 nodarbības un noslēguma pasākums, kurā apliecības saņēma 16 projekta dalībnieces, kas bija apmeklējušas vismaz pusi no projekta nodarbībām. Projekta aktivitātēs kaut vienu reizi piedalījās 31 dalībnieks, tajā skaitā arī 3 tēti. Projekta apmeklējums kopumā bija labs, vienīgi ziemā, kad bērni slimoja, apmeklējums bija mazāks par vidējo -14,74 dalībnieki, taču nevienu reizi nebija mazāk par 10 cilvēkiem, kas bija plānotais projekta apmeklējums.
Noslēguma pasākumā projekta dalībnieki aizpildīja anketas. Visi atzīmēja, ka ir apmierināti ar lektoru, projekta organizatoru sniegumu un tie, kam bija nepieciešamība – ar bērnu pieskatīšanu SIA “Mazā Sēta” projekta nodarbību laikā. Gandrīz visi dalībnieki, izņemot vienu, kas atzīmēja “nezinu”, arī nākotnē vēlas piedalīties līdzīgos projektos.
Ilvas Liepnieces meistarklases – kā sagatavot veselīgas un lētas maltītes Ziemassvētku/Jaungada galdam, Lieldienu galdam, Dārza svētkiem – sagādāja prieku ne tikai klātienes dalībniekiem, bet arī visām ģimenēm, kuras svētku galdam izmantoja Ilvas Liepnieces receptes, pēc kurām gatavotie ēdieni ir ne vien garšīgi, bet arī saudzīgi ģimenes budžetam. Un kur tad vēl brīnišķās idejas ēdienu un galda klājuma dekorēšanai!
Ilva Liepniece laipni uzaicināja mūs noslēgt projektu viņas mājas dārzā, kur grilējām, cepām un baudījām gardas maltītes un ieguvām idejas dārza svētku organizēšanai ar ierobežotu budžetu un kā iesaistīt maltīšu gatavošanā ielūgtos viesus. Taču vislielākais pārsteigums bija Ilvas gatavotā torte projekta noslēgumam. Paldies! Visas dalībnieces izteica vēlmi arī nākotnē piedalīties Ilvas Liepnieces vadītajās meistarklasēs jaunu projektu ietvaros.
Projektu uzsākām ar nodomu veidot stabilu grupu, kurā viens otram var uzticēties, dalīties pieredzē un saprast, kā varam pēc iespējas sekmīgāk pārvarēt grūtības attiecībās ģimenē, īpaši saistībā ar bērnu audzināšanu. Ar šādu domu projekta pirmās nodarbības, izmantojot drāmas terapijas metodes, uzsāka psiholoģe Eva Tabore. Grupu patiešām izdevās saliedēt, tajā pašā laikā ar prieku uzņēmām arī jaunus dalībniekus, kas piepulcējās projekta gaitā. Par to liecina arī atsauksmes dalībnieču anketās, kur bija labas atsauksmes par drāmas terapijas metodi.
No Evas Tabores stafeti pārņēma veselības veicināšanas speciāliste Agija Sileniece, kas lika aizdomāties un izvērtēt informāciju, kurai noticam, ar kuru dalāmies sociālajos tīklos, kā veidojas dažādi “burbuļi”, kas nepārbaudītas informācijas rezultātā uzkurina un šķeļ sabiedrību. Šī tēma daļēji bija arī biedrības iepriekšējā projektā, taču šoreiz akcents tika likts uz viltus informācijas atpazīšanu.
Ļoti vērtīgas bija “ZeroWaste Latvija” lektores Lauras Dzelzkalējas divas vadītās nodarbības, kas vienkārši, saprotami un faktos pamatoti atklāja mazatkritumu dzīvesveida nepieciešamību ne tikai, lai saglabātu dabas resursus nākamajām paaudzēm, bet arī kā iespēju ģimenes budžeta sabalansēšanai, pārtikas un citu saimniecisko atkritumu samazināšanai. Pirmajā praktiskajā nodarbībā iemācījāmies izgatavot vannas bumbas no pieejamiem un videi draudzīgiem produktiem, bet otrajā – vaska lupatiņas ēdiena uzglabāšanai, kuras lieliski aizstāj plastmasas plēves un maisiņus. Anketas liecina, ka šīs tēmas turpinājumu dalībnieces arī vēlētos nākotnē.
Projekta smagākās tēmas par attiecībām ģimenē un bērnu audzināšanu šajā saspringtajā laikā, kad pieaug dārdzība un spriedzi izraisa neziņa par nākotni, tika uzticētas psiholoģēm Ditai Leinertei un Ingai Āboliņi, kas Aucē jau ilgstoši ir darbojušās dažādās citās aktivitātēs.
Ditas Leinertes vadībā pārrunājām ģimenes attiecību problēmas par šķiršanos, vardarbību ģimenē un kā šo problēmu risinājumi atstāj ietekmi uz bērniem un vecākiem – kādi risinājumi atstāj pozitīvu, bet kādi negatīvu ietekmi. Psiholoģes un mediatores Ingas Āboliņas tēma – bērnu audzināšanas problēmas. Anketās atspoguļojās labas atsauksmes par abām lektorēm.
Vērtīgas bija divas juristes Ineses Jonuškas lekcijas par ģimenes budžeta sabalansēšanas un sociālās palīdzības jautājumiem, kuras arī bija pozitīvi atzīmētas anketās.
Paldies mūsu lektoriem, paldies Dobeles novada pašvaldībai par līdzfinansējumu, paldies visiem projekta atbalstītājiem – biedrības AKSO aktīvistēm, īpaši Inai Šulginai, kas pieskatīja mazuļus tām māmiņām, kurām vakaros nebija citu iespēju, lai tiktu uz nodarbībām.
Informāciju sagatavoja
Projekta vadītāja Anita Segliņa