Saskaņā ar izstrādātajiem un domē apstiprinātajiem saistošajiem noteikumiem Dobeles novadā ēkas tiek klasificētas trijās kategorijās - vidi degradējoša, cilvēku drošību apdraudoša un sagruvusi būve,” stāsta Dobeles novada pašvaldības būvvaldes būvinspektore Eva Namsone.
-Viņa paskaidro, ka pie pirmās no minētajām kategorijām pieder ēkas, kuru īpašnieka ilgstoši ne pārāk veiksmīgas apsaimniekošanas rezultātā tiek bojātas nama ārējās konstrukcijas un citas tās daļas. Iespējams arī, ka netiek savlaikus veikti nama iekštelpu remontdarbi, vizuālās apsekošana, pārbaudes. Tad bieži vien viss sākās ar lokāliem jumta bojājumiem, kas nav savlaikus pamanīti un novērsti, līdz ar to mitruma un citu ārējo faktoru ietekmē jau tālāk tiek pakāpeniski bojātas ēkas konstrukcijas, fasāde, sāk lobīties krāsa, drupt apmetums, veidojas lokālie atsegumi un pakāpeniski sākas arī bojājumi nama pamatos. Tāpat problēmas rodas arī no laikus nesakārtotām lietus notekūdeņu sistēmām un tamlīdzīgi.
Pie vidi degradējošiem objektiem tiek pieskaitītas arī ēkas, kas varbūt netiek ilgstoši izmantotas, bet laika gaitā kļuvuši vizuāli nepievilcīgas, piemēram, tām trūkst logu, durvju ailes.
Cilvēku drošību apdraudošas būves jau ir tādas, kur vai nu, ilgstoši neko tur nedarot vai, piemēram, kādas stihiskas nelaimes gadījumā ir notikuši nopietni bojājumi, bet nav veikti nepieciešamie ēkas konservācijas darbi un būtiski bojātas atsevišķas konstrukcijas, piemēram, jumta pārsegums, radušies bojājumi ārsienās, tādējādi apdraudot apkārtējo cilvēku drošību vai pat dzīvību. Šādos gadījumos īpašnieka pienākums ir liegt nepiederošām personām iekļūšanu šādos objektos, tas ir, teiksim, aiznaglojot logu, durvju ailes un tā tālāk.
Sagruvusi būve – faktiski tās ir ēkas drupas, kuru atjaunošanai nav nekāda nedz tehniska, nedz ekonomiska pamatojuma un īpašniekam būtu jānodrošina šo faktiski būvgružu aizvākšana.
Būvvaldē apkopota informācija par 415 objektiem, kas, iespējams, klasificējami kā atbilstoši vienai no minētajām trijām kategorijām. Saraksts veidojies gan no objektiem, par kuriem informējuši pagastu pārvalžu vadītāji, kuri tika lūgti iesūtīt to viņu teritorijā esošo ēku sarakstu, kurām, viņuprāt, būtu jāpievērš uzmanība pirmām kārtām, gan arī tiem, ko pamanījuši būvvaldes speciālisti paši.
Vērtējot teritoriālo sadalījumu, no jau pieminētajiem 415 visvairāk uzskaitīto objektu atrodas Ukru pagastā (58), Krimūnu (38), Auru un Bikstu pagastā (katrā 30), kā arī Dobelē (46). Sarakstā iekļauto objektu skaits katrā no apdzīvotām vietām līdz šim vairāk vai mazāk bijis atkarīgs no tā, cik aktīvi šo informāciju par savu pagastu apkopoja un iesniedza pagastu pārvalžu vadītāji.
Un, protams, lauku teritorijās ļoti daudz ir tādu graustu, kas palikuši “mantojumā” no agrākajiem kopsaimniecību laikiem – kopsaimniecību kūtis, kaltes, mehāniskās darbnīcas, garāžas un tā tālāk.
Lai objekts tiktu klasificēts kā grausts, vispirms būvvaldi tiek iesūtīti to objektu saraksti, kuri būtu apsekojami vai arī tādus dabā pamana paši būvvaldes speciālisti, kā arī par šādiem objektiem var ziņot paši iedzīvotāji.
Seko objekta apsekošana dabā, un būvinspektors sagatavo savu atzinumu. Tas tiek iesniegts izskatīšanai komisijā. Tā pieņem lēmumu par būves klasifikāciju vai papildus veicamajiem pasākumiem, piemēram, fasādes pārkrāsošanu.
Ja ēka tiek atzīta kā cilvēku drošību apdraudoša vai vidi degradējoša, šo komisijas lēmumu nevar apstrīdēt. Apstrīdēt var termiņu, kurā īpašniekam jāveic darbi vai uzdotajiem pienākumiem. Par komisijas lēmumu īpašnieks tiek informēts rakstiski, kā arī par to, ka par viņa īpašumam tiks piemērota paaugstinātā NĪN likme 3% apmērā. Ja cilvēks savu īpašumu sakārto un par to informē komisiju, paaugstinātā NĪN likme tiek atcelta.
Eva Namsone vērtē, ka jaunā sistēma un paaugstinātā NĪN likme nekustamo īpašumu saimniekiem varētu būt labs stimuls beidzot tomēr kaut ko darīt, lai situāciju mainītu uz labo pusi. “Pašvaldības mērķis nav īpašniekus sodīt, bet gan mudināt sākt darboties,” teic E. Namsone
Kā viens no pozitīvajiem piemēriem tiek akcentēts gadījums ar bijušo pamatskolas ēku Šķibē, kas ilgstoši bija pamesta un pagalam nolaista. Tagad objektam ir nomainījies īpašnieks, kurš jau ķēries klāt pie darbiem, lai novērstu nepiederošu personu iekļūšanu ēkā. Viņam attiecībā uz šo ēku ir tālejoši plāni, kuros ietilpst tā atjaunošana pilnībā. Plašāk savas ieceres viņš gan būvvaldei vēl pagaidām nav atklājis, zināms vien, ka tuvākajā laikā šis cilvēks gatavojas iesniegt būvniecības ieceri.
Informācija sagatavota Dobeles novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļā
Foto: Dobeles novada pašvaldības būvvalde