Ar mērķi veicināt Latvijas lauku reģionu konkurētspēju un digitālo attīstību, Zemgales plānošanas reģiona (ZPR) un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pārstāvji no 9. līdz 12. decembrim devās uz Veclāru (Wetzlar) Vācijā, lai projekta “Inovatīvi un viedi politikas instrumenti Eiropas lauku attīstībai” (INSPIRE) ietvaros, izzinātu digitālo risinājumu iespējas lauku apvidos.
Vizītes organizators, Gētes universitātes Lauku attīstības pētniecības institūts (Institut für Ländliche Strukturforschung e.V.), dalībniekus iepazīstināja ar viedām pieejām lauku attīstībā, demonstrējot veiksmīgus digitalizācijas piemērus pašvaldību, tūrisma un izglītības jomā.
Brauciena laikā apmeklēts brīvprātīgo ugunsdzēsēju depo Lahnau pašvaldībā, kas ir unikāls piemērs trīs vietējo ciemu veiksmīgai sadarbībai. Depo, kas stratēģiski izvietots vienādā attālumā no katra ciema, ir ne tikai moderni aprīkota ugunsdzēsības bāze, bet arī interešu klubs, kur bērni un jaunieši var apgūt glābšanas prasmes un attīstīt atbildības sajūtu. Ikdienā šeit ir kluss, jo brīvprātīgie veic savus ikdienas darbus, vienmēr esot gatavībā reaģēt uz izsaukumiem. Turklāt depo iekārtotas arī darba zonas, nepieciešamības gadījumā nodrošinot iespēju veikt savus profesionālos pienākumus uz vietas.
Tāpat dalībniekiem bija iespēja apmeklēt “Autumn Labyrinth” – alu sistēmu Hesenes (Hessen) pašvaldībā, kas atklāta tikai pirms 15 gadiem, un ir īpaša ar stalaktītu veidojumiem. Ar mūsdienu tehnoloģiju atbalstu, vietējie iedzīvotāji spējuši apvienot dabas aizsardzību ar ilgtspējīgu tūrismu, nodrošinot, ka šis unikālais dabas mantojums tiks saglabāts nākamajām paaudzēm. Lai pēc iespējas samazinātu ietekmi uz alas īpašo ekosistēmu, tajā vienlaikus var atrasties tikai neliels skaits cilvēku. Alā izbūvētas dabai draudzīga materiāla pārejas, bet specializēts LED apgaismojums ļauj izbaudīt alas skaistumu, neietekmējot tās dabisko vidi. Pateicoties speleologu darbam un digitālajām iespējām, šī ala ir kļuvusi pieejama arī tiem, kuriem fiziski nav iespējas to apmeklēt - 3D video ļauj ikvienam virtuāli izpētīt alas noslēpumus un stalaktītu veidojumus.
Vizītes otrā dienā iepazīta digitālo risinājumu daudzveidība pašvaldību darbā. Vācijas eksperti sniedza pārskatu par nozares pētījumiem, bet Hūtenbergas (Hüttenberg) pašvaldība demonstrēja, kā digitālie rīki var uzlabot dažādus pārvaldības procesus, sākot ar grāmatvedību un beidzot ar pilsētvides apsaimniekošanu.
Dalībnieki viesojās arī pie privātas uzņēmējas Veidenhofā (Weidenhof), kura senā ēkā ar plašu pagalmu plāno izveidot kopstrādes telpu, lai veicinātu vietējās kopienas attīstību. Šovasar veiksmīgi izmēģinātā kopstrādes diena ļāva apzināt potenciālos lietotājus un apliecināja, ka šāds risinājums ir pieprasīts.
“Viedie ciemi ir pieeja, kā ilgtspējīgi attīstīt lauku teritorijas. Projekta “INSPIRE” starptautiskajā pieredzes apmaiņas vizītē vēlreiz pārliecinājāmies, ka nav viena konkrēta veida kā attīstīt viedo ciemu savā teritorijā. To var darīt dažādos veidos, bet svarīgi, ka kopienai ir ilgtermiņa redzējums, un tā ciešā sadarbībā tiecas uzlabot ekonomiskos, sociālos un vides apstākļus, balstoties uz savām stiprajām pusēm un iespējām. Galvenais mērķis – viedajam ciemam teritorijā jāienes pozitīvas pārmaiņas, ko pieredzējām arī vizītē Vācijā,” uzsver LLKC pārstāve Zanda Dimanta-Svilpe.
Brauciena noslēgumā dalībnieki apmeklēja Vernera fon Siemens arodskolu (Werner von Siemens Schule), lai iepazītu inovatīvu digitālo risinājumu iespējas profesionālās izglītības jomā. Risinot aktuālo problēmu ar autobusu vadītāju trūkumu, skola izmanto modernus autobusu vadīšanas simulatorus, kas ļauj reālistiski apgūt lielgabarīta transportlīdzekļu vadīšanu un sagatavot kvalificētus speciālistus.
Kā norāda “INSPIRE” projekta vadītāja Sandra Grigorjeva: “Lai arī projekts aktualizē digitālo tehnoloģiju un inovāciju lomu, būtiski atcerēties, ka lauku kopienu attīstība ir sarežģīts process, kas prasa daudzpusīgu pieeju. Lai sasniegtu ilgtspējīgus rezultātus, nepieciešams integrēt dažādas metodes, kur digitālās tehnoloģijas var būt vērtīgs instruments, īpaši attālākās lauku teritorijās”.
Projekts “INSPIRE” jeb “Inovatīvi un viedi politikas instrumenti Eiropas lauku attīstībai” Nr. 02C0375 tiek īstenots Interreg Europe programmā 2021.-2027. gadam. Projektā darbam apvienojušās astoņas institūcijas no septiņām valstīm. "INSPIRE" kopējais budžets ir 1 696 376,00 eiro, tai skaitā Interreg finansējums ir 1 310 000,80 eiro. Zemgales plānošanas reģiona projekta budžets ir 177 000,00 eiro, no kuriem Interreg finansējums ir 141 600,00 eiro. Plašāk par projektu: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/inovativi-un-viedi-politikas-instrumenti-eiropas-lauku-attistibai-inspire
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.