No 12. maija izcilā selekcionāra Pētera Upīša mājā Dobelē blakus viņa piemiņas lietām skatāma Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” sagatavotā izstāde “Īrisi”. Īrisa zieds īpašu popularitāti ieguva jūgendstila periodā, kad tas iedvesmoja gan gleznotājus, gan lietišķās mākslas meistarus. Izstāde parāda 20. gadsimta sākuma mākslinieku augsto profesionalitāti un spēju īrisu skaistumu iemiesot traukos, tekstilijās un citur. Izstāde akcentē Pētera Upīša darbu īrisu selekcijā, tā pārmantojamību mūsdienās, kā arī papildina pavasarīgi ziedošo dārzu.
Muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs kolekcijā” ir daudz priekšmetu, ko rotā īrisu ziedu elementi. Īrisu motīvi samērā plaši tika lietoti metāla mākslā, radot dažādus sadzīvē lietojamus priekšmetus, piemēram, paplātes, šķīvjus, kā arī virtuves piederumus. Pārsvarā šie priekšmeti ražoti dažādās Eiropas fabrikās. Formas, materiālu un dekoratīvo elementu daudzveidība izpaužas C. Deffnera firmā Eslingenē, Vācijā ražotajā tējkannā, kas novietota uz statīva. Statīva kājas rotā izsmalcināti īrisa ziedi. Īrisi bijuši iecienīti arī porcelāna un fajansa priekšmetu rotāšanā. Izcila ir “J. Jaksch&Co” porcelāna apgleznošanas darbnīcā tapusī krūzīte un apakštasīte ar violeto īrisu gleznojumu. Par vienu no jūgendstila raksturīgākajām M. S. Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrikas servīzēm kļuva servīze “Īriss”, kura dekora pirmsākumi meklējami “Villeroy&Boch” Valerfangenas fabrikā. Īrisu servīzes Rīgas fabrikā turpināja ražot arī pēc Pirmā pasaules kara. Ar krāsainiem akcentiem izceļas M. S. Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrikā ražotā mazgājamā krūze.
Jūgendstilam raksturīgā zieda mūsdienu interpretācijas varēsim vērot gleznotāju Ilses Krūkles un Aijas Princes mākslas darbos, kā arī Laimoņa Zaķa fotoattēlos.
Izstāde Dobelē būs atvērta līdz 10. oktobrim.