Pašvaldības ziņas
med

Divas medicīnas studiju rezidentes - Baiba Krasnova un Anda Bite saņems Dobeles novada pašvaldības stipendiju, lēmusi Dobeles novada dome.

Kā atzīst Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis: “Ir svarīgi piešķirt šādas stipendijas, jo mums rūp, lai pašvaldības iedzīvotājiem, īpaši laukos, medicīniskie pakalpojumi būtu pēc iespējas pieejamāki. Ir svarīgi motivēt jaunos speciālistus strādāt mūsu novadā”. Viņš arī paskaidro, ka stipendijas nav vienīgais veids, kā pašvaldība cenšas veicināt medicīnisko pakalpojumu pieejamību, tiek domāts arī par ārstu prakšu izveidi un uzlabošanu.

Stipendijas ieguvēja Baiba Krasnova, kura studē RSU rezidentūrā neirologa specialitātē, par sevi stāsta:

 “Pati esmu dobelniece, mācījos Dobeles Valsts ģimnāzijā. Cik sevi atceros, vienmēr teicu, ka nebūšu ārsts, vispār nekas saistīts ar medicīnu, bet 11. klasē sapratu, ka man nav ideju, ko tālāk darīt dzīvē, ko mācīties. Patiešām neatceros, kā nonācu pie izvēles studēt medicīnu, bet laikam teiciens "nekad nesaki nekad"  ir līdz kaulam patiess. Sāku vairāk mācīties bioloģiju, kas man jau tā patika, ko par ķīmijas mācīšanos nevaru teikt vēl tagad. 12. klasi beidzot, iesniedzu dokumentus RSU un LU uz budžeta vietām Medicīnas fakultātē, izvēlē "ārsts", gāju uz pilnu banku un ātri vien nolēmu - ja medicīna, tad RSU. Seši gadi pagāja tieši tik ātri un ellīgi grūti, kā bija stāstījuši citi studenti, bet tas gandarījums, saņemot diplomu un uzvelkot mantiju, ir kaut kas nereāls! Tā kā esmu dobelniece un man tīri labi patīk būt ārpus Rīgas, tad nolēmu slēgt līgumu ar Dobeles slimnīcu par rezidentūras uzsākšanu, līdz ar to uzzināju arī par stipendiju, ko var saņemt, studējot rezidentūrā.”

Savukārt Anda Bite ir ģimenes medicīnas (vispārējās prakses) ārste - rezidente.

Ārsta grādu ieguvu 2016. gadā. Pēc ārsta grāda iegūšanas turpināju izglītību Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) rezidentūrā radiologs - diagnosts. Veicot ārsta - stažiera pienākumus, konsultēju pacientus Rīgā un Talsos. Paralēli strādāju Neatliekamajā medicīniskajā palīdzības dienestā (NMPD) par brigādes vadītāju. Regulāri ieguvu zināšanas klīniskajā medicīnā - piedaloties semināros un konferencēs un pildot darba pienākumus NMPD. Latvijā trūkst ģimenes ārsti, īpaši lauku reģionos. Apzinoties, ka lielāku ieguvumu sabiedrībai un sev varu sniegt, kļūstot par ģimenes ārstu, pieņēmu lēmumu mainīt specialitāti. Šī gada oktobrī uzsāku rezidentūru Latvijas Universitātē (LU) specialitātē Ģimenes medicīnas (vispārējās prakses) ārsts. Lai iegūtu papildu pieredzi internajā medicīnā, strādāju Jelgavas pilsētas slimnīcā kā dežūrterapeits.

Ģimenes medicīna sabiedrības acīs ir nepietiekami novērtēta. Mani saista perspektīvas to uzlabot. Manuprāt, visa pamatā ir veiksmīga komunikācija, sadarbība ar pacientu un specialitāšu ārstiem. Latvijā ir jāuzlabo gan sirds-asinsvadu profilakse, gan onkoloģisko skrīningu aptvere. Komunikācijas un vadības prasmes esmu apguvusi aktīvi darbojoties universitātes domē un pašpārvaldē, kā arī studentu korporācijā “Imeria”. Pašlaik dzīvoju Tērvetes pagastā, kur kopā ar vīru audzinām divus dēlus. Saņemt novada stipendiju ir pagodinājums. Šāda stipendija, protams, arī ir nozīmīgs finansiāls ieguvums, kas dod iespēju vairāk laika veltīt profesionālai izaugsmei,” skaidro Anda Bite.

Uz Dobeles novada pašvaldības stipendiju var pretendēt rezidentūrā studējoši topošie mediķi, saņemot 100% no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. No piešķirtās stipendijas, normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, pašvaldība ietur noteiktos obligātos nodokļu un nodevu maksājumus.  Pašvaldība prasa pretendenta parakstītu apliecinājumu, ka studiju laikā vai pēc studiju pabeigšanas strādās pašvaldībā vai tās izraudzītā darba vietā vismaz piecus gadus pēc studiju programmas pabeigšanas. Ja pretendents nepilda līgumu ar pašvaldību, izmaksātā stipendija ir jāatmaksā pilnā apmērā.

Informāciju sagatavoja:
Dobeles novada pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļa