Sabiedrības ziņas
pasākums

1. decembrī Dobeles kultūras namā Dobeles novada Sociālā dienesta Dienas centra pirmspensijas un pensijas vecuma cilvēkiem “Stariņš” senioru deju kolektīvs svinēja savu septiņu aktīvo darba gadu jubileju.

Deju kolektīva “Stariņš” darbība aizsākās 2016. gadā un pamazām, laika gaitā, dejotgribētāju pulciņš dienas centrā “Stariņš” izveidojās 16 dalībnieču sastāvā. Seniorus dejotgribētājus kopš pirmās dejošanas dienas “Stariņā” ir vadījusi un vada deju kolektīva vadītāja - Maruta Tabore. Lai pilnveidotu zināšanas un jaunu deju apguves iemaņas, kolektīva vadītāja katru gadu piedalās senioru deju kolektīvu semināros, apgūstot senioru deju repertuāru un saņemot uzdevumus visam darba gadam, kas jāizpilda, jāiemāca dejotājām, lai gada griezumā varētu piedalīties plānotajos deju festivālos un lielkoncertos Latvijā. Deju kolektīva vadītāja Maruta Tabore māca dejotājām apgūt deju soļus un izdejot deju ne vien pareizi, bet arī skaisti. - Izdejot deju kā radīt mākslas darbu.

Katru gadu “Stariņa” deju kolektīvs piedalās Senioru deju svētkos dažādās vietās Latvijā, piemēram, vērienīgajos deju svētkos Olainē, kur sabrauc senioru dejotāju kolektīvi no visas Latvijas. “Stariņš” ir dejojis Dobelē pilsētas svētku koncertā, Tērvetē, Lielbērzē, Lielaucē, Bauskā, Engurē, Rojā, Matkulē, Sabilē, Salspilī, Tukumā, Zemītē, Strenčos, Dvietē un citur. Septiņu gadu laikā “Stariņa” dejotājas apgūto deju repertuāru ir izdejojušas 39 dažādos koncertos.

Šogad deju kolektīvs aktīvi darbojās visu vasaru, uzstājoties septiņos koncertos un senioru deju festivālos: jūnijā Līgosvētku pasākumā dienas centrā “Stariņš”, pilsētas svētkos Dobelē un Senioru deju kolektīvu lielkoncertā Olainē. Jūlijā - senioru deju festivālā Engurē un senioru deju festivālā Bauskā. Augustā - šlāgerfestivālā Strenčos un vasaras noslēguma deju festivālā - Rojā.

Septiņu gadu laikā kopš deju kolektīva pastāvēšanas, seniorēm ir iemācītas gan vienkāršāk izpildāmas, gan grūtāk apgūstamas dejas. Arī tādas, kuras nepadodas un pat kaitina, tomēr vēlāk izrādās, ka tās kļūst par kolektīva iemīļotākajām dejām.

Ik gadu, aktīvi darbojoties, seniores ir apguvušas un koncertos izdejojušas dažādu tautu dejas no senioru deju repertuāra – gan lēnākas, gan jestrākas, piemēram: “Štrausa valsis”, “Betijas polka”, “Jack is back,” “Sulhus Ola”, “Salnavas polka”, “La Provence”, “Balerina”, “Cumbia Semana”, “Mazs cinītis”, “Mere Pidu”, “Vēju stundā”, “Rosianna”, “Sudmaliņas”, “Tango”, “Sudraba pulkstenītis”, “Two-steps”, “Viva Espana”, “Dāliju klēpis”, “Atgriezies Rojas kāpās”, “Ukraiņu deja,” un daudzas jo daudzas citas.

Un tā, 1. decembrī jubilejas pasākumu atklājot, “Stariņa” deju kolektīvs svinīgi izdejoja “Vīnes maršu”, bet turpinājumā sekoja viena no pirmajām apgūtajām dejām “Rīga dimd”. Netika aizmirsta arī mierpilnā “Vēju stundā” un atraktīvā “Meitenīte zivtiņa”, kas šogad daudziem senioru deju kolektīviem deju festivālos un lielkoncertos ir kļuvusi par deju – favorītu.

Pasākumā uzstājās un sveica seniores arī viesmākslinieki - sporta deju grupa “Zelta solis” Sandas Biteriņas vadībā, saviļņojot skatītājus ar dejotāju profesionālo sniegumu un mūziku. Deju kolektīvu “Stariņš” sveica arī citi senioru deju kolektīvi: “Mītavas Rozes” un “Sens tik sens” no Jelgavas novada, kā arī senioru deju kolektīvs “Abava” no Talsu novada un “Ozolzīles” no Tukuma novada. Katrs kolektīvs izdejoja trīs dejas no kopīgā senioru deju kolektīvu repertuāra.

Pasākuma gaitā izskanēja daudzas patiesas atziņas par dejošanas nozīmi senioru vecumā: dejošana liek ķermenim kustēties un būt mundram. Deju soļu mācīšanās liek smadzenēm strādāt, domājot, atceroties un iegaumējot, kas senioru vecumā ir ļoti svarīgi. Dejošana ir fiziskā aktivitāte, kas uzlabo izturību, kustību koordināciju, radot prieku un gandarījumu. Ir novērots, ka cilvēkam, kurš dejo, biežāk ir labs noskaņojums un lielākā pārliecība, jo dejojot tiek izstrādāti laimes hormoni, kas arī pozitīvi uzlabo emocionālo stāvokli. Dejošanu sauc par sava veida relaksāciju, kas cilvēku dara stiprāku, veselīgāku un skaistāku. Savstarpējā sadraudzība kolektīvā un ārpus tā mudina seniorus socializēties, nepalikt vieniem, doties ārā no ierastās vides un problēmām.

Netrūka arī labo vārdu apsveikumu un laba vēlējumu deju kolektīvam “Stariņš” no ielūgtajiem viesiem - Dobeles novada Sociālā dienesta un tuvākajiem draugiem - senioru deju kolektīviem.

Pasākuma izskaņā deju kolektīva “Stariņš” dalībnieces pateicās Dobeles novada Sociālā dienesta vadībai par atsaucību un atbalstu deju kolektīva radošajai attīstībai un izaugsmei.

 

Daiga Rapša, Dienas centra “Stariņš” vadītāja