Multifunkcionālais centrs “Baltā māja” Miera ielā 16, Aucē, ir vieta, kur bērniem un jauniešiem jau 3 gadus tiek piedāvātas iespējas lietderīgi un izglītojoši pavadīt savu brīvo laiku, un to ir ļoti iecienījuši vietējie Auces un apkārtnes bērni un viņu ģimenes. Telpās draudzīgi tiek uzņemti arī seniori, kuri sanāk kopā, lai savstarpēji pārrunātu aktualitātes un piedalītos Auces pensionāru biedrības valdes sēdēs, ir iespēja izmantot datortehniku un interneta pakalpojumus, kā arī ir iespējams saņemt palīdzību dokumentu sagatavošanā.
“Baltā māja” kā šī brīža Dobeles novada Sociālā dienesta struktūrvienība durvis vēra 2021. gada maijā, tā tika izremontēta un iekārtota Interreg Latvijas - Lietuvas pārrobežu programmas 2014.-2020. gadam projekta “Daudzfunkcionālo centru – vietējās kopienas sociālās iekļaušanas un izaugsmes veicinātāju attīstība” jeb angliski “Octopus” ietvaros.
“Ikdienā bērniem un jauniešiem šeit tiek nodrošinātas iespējas lietderīgai brīvā laika pavadīšanai. Pie mums pieejamas galda spēles, novuss, galda futbols, lielekrāna televizors, “X-box” video spēle, sintezators un pat skandas. Šeit rīkojam dažādas tematiski radošās darbnīcas, sadraudzības pasākumus, organizējam dažādu svētku svinēšanu un tematiskās dienas. Ik pa laikam rīkojam arī kulinārijas nodarbības, kurās bērni ļoti labprāt piedalās. Saulainā laikā daudz laika pavadām svaigā gaisā, dodoties dienas centra pagalmā, lai piedalīties aizraujošās stafetēs un spēlēs, veidotu dažādus darbiņus no dabas materiāliem un pat dziedātu un dejotu improvizētos koncertos. Rīta pusē, kad bērni un jaunieši vēl atrodas skolā, uz dienas centru nāk arī pieaugušie un seniori, kuriem palīdzam sagatavot dokumentus, kaut ko ieskenēt un darboties internetā. Tāpat seniori nāk skatīties dažādus raidījumus un filmas. Arī savas kopā sanākšanas seniori rīko dienas centra telpās,” stāsta “Baltās mājas” vadītāja Dana Ļaskovska.
“Baltās mājas” vadītāja ir Dana Ļaskovska
Dana dienas centrā strādā no tā atvēršanas brīža 2021. gadā, sākotnēji pēc amata apraksta strādāja kā sociālais darbinieks, pēc administratīvi teritoriālās reformas kļuva par šī centra vadītāju. 2021. gada jūlijā “Baltajā mājā” sāka strādāt arī D. Ļaskovskas kolēģe Lelde Grābena, šobrīd – interešu pulciņa audzinātāja.
“Šī “sociālās jomas taciņa” man jau bija iemīta pirms es nonācu “Baltajā mājā”, jo kādu laiku strādāju Valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” filiāle “Ziedkalne”, kur vadīju Sociālās aprūpes un rehabilitācijas nodaļu, neilgu laiku strādāju arī sociālās aprūpes centrā “Tērvete”, līdz parādījās iespēja turpināt strādāt šajā jomā Aucē, kas ir krietni tuvāk manai dzīvesvietai. Protams, tas bija izaicinājums, bet es priecājos, ka varēju būt klātesoša jau no telpu iekārtošanas brīža līdz pat nodarbību plānošanai un pirmā apmeklētāja sagaidīšanai. Protams, daudz labu piemēru smēlos no citiem šāda veida centriem Latvijā, skatījos uz šī centra pakalpojumu klāstu gan no sava personīgā kā mammas viedokļa, gan no profesionālā aspekta, kas bērniem un jauniešiem ir nepieciešams, kas patīk, kas nepatīk. Kā diezgan sarežģītu es atceros Covid pandēmijas laiku, kad nācās ievērot dažādus ierobežojumus, bija reizes, kad bērni gaidīja rindā aiz durvīm, kad iznāks kāds centra apmeklētājs, lai tiktu iekšā, bet veiksmīgi esam pārvarējuši arī to,” stāsta dienas centra vadītāja. ”
Ikdienā “Balto māju” apmeklē ap 20 bērnu, tas atkarīgs no tā, kādas ārpus klases nodarbības bērni apmeklē skolā, kad jādodas uz mūzikas un mākslas skolu, taču viņi ļoti labprāt dodas uz dienas centru, jo zina, ka dienas centra vadītāja Dana Ļaskovska un, kā sirsnīgi dēvē pati Dana, viņas “labā roka” Lelde Grābena vienmēr būs izdomājušas interesantas nodarbes, kur iesaistīties. Centrā var brīvi izpausties dažādās jomās, justies droši un mājīgi, taču šeit jāievēro arī vairāki noteikumi, ko paši bērni izvirzījuši kā nepieciešamus, tai skaitā jāievēro tīrība un pieklājība, nedrīkst kliegt, skraidīt, lamāties un darīt pāri citiem, iekšējās kārtības noteikumi lasāmi pie dienas centra koridora sienas.
Aizvadītājā gadā notikuši arī aizraujoši pārgājieni un velobraucieni
“Laikā, kad gandrīz viss notiek virtuāli, “ekrāni” bērnu un jauniešu vidū ir ļoti iecienīti, nereti ir diezgan grūti izdomāt, ko jaunu un nebijušu piedāvāt, lai bez datorspēļu spēlēšanas, TV skatīšanās vai gremdēšanās sociālajos tīklos arīdzan būtu interesanti,” atzīst L. Grābena, “taču līdz šim mums tas ir izdevies. Šeit vienmēr dzirdamas jautras čalas, smiekli, jūtams azarts, turklāt ikviens ir sirsnīgi pieņemts un jūtas kā mājās, tas viss kopā veido skaistas bērnības atmiņas. Mēs bieži cenšamies ar bērniem iet laukā, dodamies arī kopīgos pārgājienos un velobraucienos.”
Tieši pārgājienus un velobraucienus bērni un jaunieši, kuri apmeklē “Balto māju”, atzinuši kā pagājušā gada aizraujošākos notikumus vasaras periodā. Kad bērniem un jauniešiem ir skolas laiks, “Baltā māja” kļūst par tādu kā “pieturvietu”, kur iegriezties starplaikā starp skolu, mūzikas un mākslas skolas apmeklējumu un sporta treniņiem, taču vasaras periodā dienas centru apmeklē arī bērni, kuri ikdienā nedzīvo un nemācās Aucē, jo, ierodoties pie saviem radiniekiem, labprāt izmanto iespēju interesanti pavadīt laiku ar vienaudžiem.
“Skolas laikā bērni ne tikai aktīvi darbojas un jautri pavada laiku centrā, bet arī pamanās izpildīt mājas darbus vai pat sagatavoties stundām mūzikas un mākslas skolai. “Baltās mājas” popularitāti veido apmeklētāji paši, jo viens otram pastāstot, cik interesanti šeit var pavadīt savu brīvo laiku, arvien pievienojas arī viņu klases biedri un draugi. Rakstot noslogojuma atskaiti, redzu, ka šī gada janvārī apmeklējumu skaits ir 465 mēneša laikā,” informē Dana.
“Baltās mājas” pārraudzībā ir “Auces Higiēnas centrs” un Bukaišu bērnu pieskatīšanas istaba “Saule”
“Auces Higiēnas centrā” iespējams saņemt veļas mazgāšanas un dušas pakalpojumus, tie gan ir maksas pakalpojumi, kas tiek veikti speciāli šiem pakalpojumu veidiem iekārtotās telpās Jelgavas ielā 1a, Aucē. Higiēnas pakalpojumu sniegšanas mērķis ir uzlabot personas, ģimenes, personu grupas un sabiedrības dzīves kvalitāti, uzlabot personu spējas sociāli funkcionēt un iekļauties sabiedrībā.
Higiēnas centrā strādā aprūpētāja, kura nepieciešamības gadījumā palīdzēs ieslēgt veļas mašīnu. Tajā var vērsties jebkurš novada iedzīvotājs, jo nav nepieciešama speciāla izziņa no Sociālā dienesta.
Maksa par dušas un veļas mazgāšanas pakalpojumu ir noteikta 2023. gada 30. martā ar Dobeles novada domes lēmumu apstiprinātos Dobeles novada pašvaldības iestāžu maksas pakalpojumos:
- maksa par dušas pakalpojuma saņemšanu ir 2,70 eiro (ar PVN) par vienu reizi, mazgāšanas laiks ir 45 minūtes, iekļaujot noģērbšanos un apģērbšanos, izmantojot personīgos mazgāšanas līdzekļus);
- maksa par veļas mazgāšanas pakalpojuma saņemšanu (ar klienta mazgāšanas līdzekļiem) ir 2,60 eiro (ar PVN) par vienu veļas mazgāšanas ciklu (60° C temperatūrā).
Taču dušas un veļas mazgāšanas pakalpojumu ar sociālā darbinieka nosūtījumu bez maksas ir tiesīgas saņemt personas, ja tām nav iespējas nodrošināt personīgo higiēnu dzīvesvietā, nav veļas mazgāšanas un mazgāšanās iespēju un tās ir maznodrošinātas personas; trūcīgas mājsaimniecības; ģimenes ar bērniem, kurās ir bērna attīstībai nelabvēlīgi apstākļi; krīzes situācijā nonākušas personas un bērni vecāku pavadībā. Personas, kurām piešķirts maznodrošinātas vai trūcīgas mājsaimniecības (personas) statuss, dušas pakalpojumu var saņemt 1 reizi nedēļa bez maksas (1 reizi nedēļā - katram ģimenes loceklim), citu grupu pārstāvji pēc sociālā darbinieka izvērtējuma.
Iepriekš minētie pakalpojumi netiek sniegti personām:
- jaunākām par 18 gadiem bez vecāku pavadības;
- alkohola vai narkotisko vielu reibumā;
- kuras lieto necenzētus vārdus un ir necienīgi uzvedas pret darbiniekiem;
- ar agresīvu un neadekvātu uzvedību.
“Auces Higiēnas centrā” pakalpojuma izmantošanas laiks ir no plkst. 9.00 - 12.00 un no plkst. 13.00 - 18.00, taču pirms ierašanās uz dušu vai dodoties mazgāt veļu, vēlams sazināties ar aprūpētāju Intu Kulbi pa tālr. 27883813, lai pārliecinātos, ka duša un veļas mašīna interesējošā laikā ir pieejamas.
Bukaišu bērnu pieskatīšanas istabā “Saule” pieejamas trīs telpas, kur bērni var lietderīgi pavadīt brīvo laiku, tai skaitā darboties radoši, uzspēlēt galda spēles, novusu, nodarboties ar sportu trenējoties sporta zālē, kur atrodas daudzveidīgs trenažieru aprīkojums. Par materiālu nodrošinājumu nodarbībām rūpējas “Baltās mājas” vadītāja, savukārt radošās nodarbības vada interešu izglītības audzinātāja Argīna Berlande.
Plānots īstenot projektu
Turpinot dienas centra “Baltā māja” attīstību, 2023. gadā tika izstrādāts tehniskais projekts “Teritorijas Miera ielā 16, Aucē, labiekārtošana, apgaismojuma, žoga un lapenes izbūve”, lai startētu 2024. gada Latvijas - Lietuvas pārrobežu programmā ar mērķi projekta ietvaros izbūvēt ārtelpu infrastruktūru kvalitatīvām āra aktivitāšu nodarbībām dienas centra apmeklētājiem. Projektu plānots īstenot sadarbībā ar Zemgales plānošanas reģionu un vairākām Latvijas un Lietuvas pašvaldībām. Projekta apstiprināšanas gadījumā tiks īstenota žoga un bruģēta laukuma ar soliņiem un velonovietnes izbūve dienas centra “Baltā māja” teritorijā. Pie ēkas tiks izbūvēta autostāvvieta cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Ārpustelpu nodarbībām plānots uzstādīt āra lapeni un inovatīvu spēļu iekārtu, kas tiek darbināta ar kinētiskās enerģijas palīdzību.
Auces “Baltajā mājā” notiekošajām aktivitātēm iespējams sekot līdzi arī sociālajos tīklos: https://www.facebook.com/balta.maja.9
Informāciju sagatavoja:
Dobeles novada pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Foto no “Baltās mājas” arhīva