Ir aizvadītas četras piedzīvojumu pilnas dienas, kurās ar daudzveidīgiem koncertiem un aktivitātēm svinējām Tērveti 805. jubilejā, runājām par Tērvetes ievērojamākajiem cilvēkiem, suminājām Mazos Dobeles novadniekus, Tērvetes pilskalnā, piedaloties Latvijas Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, mastā pacēlām vēsturiskās zemes Zemgales karogu un visu dienu garumā godinājām seno zemgaļu spēku, sīkstumu un varonību.
Zemgaļu svētkos bija iespēja klausīties zinātniskos lasījumus, vērot bruņinieku cīņas, rotkaļu darbošanos, piedalīties vēsturisko loku šaušanas turnīros un sadzirdēt stāstus par seno zemgaļu dzīvi, cīņām un tradīcijām. Īpašs stāsts izskanēja par kokli – senāko atradumu Baltijā, kā koka detaļas atrastas tieši Tērvetē.
11. augustā svētki noslēdzās pie 12. gs. Tērvetes koka pils ar Livonijas ordeņa bruņinieku cīņu paraugdemonstrējumiem, konkursu svētku viesiem “Zemgale senatnē” un kaujas rekonstrukciju “Uzbrukums Tērvetes pilij”.
Šai dienā pils apmeklētāji piedzīvoja pēkšņu naidnieku Livonijas ordeņa brāļu centienus iekarot Tērvetes pili. Pils saimnieks uzbrucējiem pretī raidīja savu karadraudzi, lai aizsargātos pret krusta karotājiem, diemžēl pils aizsargi gāja bojā. Aiz izmisuma pretī naidniekiem stāties tika aicināti tuvākās apkaimes ļaudis, kam tika izdalīti ieroči, lai pili nosargātu. Kauja tika uzvarēta, pils uzbrucēji – atsisti, pils nosargāta, gluži kā pirms vairākiem gadu simtiem.
No tuvākās apkaimes aizstāvju rindās iesaistījās bērni un jaunieši, par ko pils saimnieks Normunds Jērums teic: “Varbūt tas rosinās jauniešu interesi par vēsturi, ar cerību, ka kāds varētu kļūt par vēstures pētnieku, lai iedvesmotos uz jauniem vēsturiskiem atklājumiem.”
Tā noslēdzās šogad apvienotie Tērvetes un Zemgaļu svētki, kas tika rūpīgi plānoti un pārdomāti, kas šobrīd sniedz gandarījumu par padarīto ikvienam, kas bija iesaistīts svētku norišu sagatavošanā.
Vēl 29. jūlijā vētras postījumi satricināja Tērveti un, izrādās, liekas bija bažas, par to, kādā vidē un sakārtotībā Tērvete vēsturiskajā centrā sagaidīs Tērvetes un Zemgaļu svētku viesus. Tādēļ visupirms par lielāko svētku dāvanu ir jāpasakās Tērvetes pagasta pārvaldes vadītājam Mārim Berlandam, Tērvetes pagasta komunālās nodaļas vīriem, kā arī Tērvetes un Bukaišu pagastu ugunsdzēsības komandām.
Tērvetes svētku dalībnieki un viesi par visām norisēm četru dienu garumā teic paldies Domes priekšsēdētājam Ivaram Gorskim, deputātiem Dacei Reinikai un Guntim Safranovičam.
Paldies par ieguldīto darbu Sabiedrisko attiecību nodaļai, Kultūras pārvaldei, visam Tērvetes Kultūras nama darbinieku kolektīvam, īpašs paldies tā vadītājai Montai Bērziņai, Pašvaldības policijai, Sporta pārvaldei, īpaši Tērvetes sporta halles vadītājai Signei Dumfai. Paldies Dobeles novada pašvaldībai, īpaši Saimnieciskās nodaļas vadītājam Aldim Kantikam.
Paldies Dobeles PIUAC un Dobeles TIC kolektīvam, īpaši vadītājai Montai Mantrovai. Par svētku Garšu skvēru paldies Iritai Lazarevai un atraktīvajai vadītājai Ilvai Liepniecei, par svētku tirgu paldies Ievai Laizānei.
Paldies biedrības “Latviešu karavīrs” vadītājam, Tērvetes koka pils veidotājam un vadītājam, kā arī Zemgaļu svētku organizētājam Normundam Jērumam.
Paldies par atbalstu svētku pasākumos biedrībai “Tērvetes Avotiņš”, Gitai Šķobei, Lienei Stepiņai, Alisei Auziņai, Tērvetes vīniem – Dacei un Sandrim Laizāniem. Paldies brīvprātīgajiem pasākumu organizētājiem Jānim Švītiņam un Martai Možeiko.
Paldies par veiksmīgu sadarbību un atbalstu svētkos Dobeles Mūzikas skolai, AS “Tērvetes AL”, LKS “Dāmnieki” un SIA “Dobeles ūdens”.
Paldies Madaram Sondoram par apartamentu “Ores” un Tērvetes stāstnīcas, kā to šogad nodēvējām, atvēlēšanu pasākumu norisēm!
PALDIES svētku apmeklētājiem! Jūs bijāt vislielākā dāvana Tērvetei tās 805. jubilejā!
Informāciju sagatavoja: Dobeles novada Sabiedrisko attiecību nodaļa
Foto: Jānis Švītiņš