Sabiedriskās organizācijas “Apeirons” pārstāvji, apmeklējot vairākus objektus Dobeles pilsētā, atzinīgi vērtē vides pieejamību risinājumus pilsētvidē.
Savā izvērtējumā par vizīti Dobelē viņi skaidro, ka pirms brauciena vietu apsekošanas plānu jau bija sastādījusi Dobeles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Nadežda Čerpaka kopā ar Dobeles novada pašvaldības vadību.
“Apeirona” pārstāvji pēc vizītes raksta: “Devāmies apskatīt Dobeles Livonijas ordeņa pilsdrupas. Ļoti pozitīvs piemērs vides pieejamībai. Patīkami, ka garderobē drēbju pakaramais ir tāds, lai arī cilvēki ratiņkrēslos varētu pakārt savas drēbes. Tā kā uz 2. stāvu ved kāpnes, tad jau tiek veidots projekts par interaktīvu ekskursiju, lai cilvēki ar kustību traucējumiem varētu redzēt, kas notiek 2. stāvā. Cilvēkiem ar invaliditāti nav speciālas stāvvietas pie pilsdrupām, bet ir iespēja iebraukt pilsdrupu teritorijā un tad no auto var doties apskatīt pili. Pilī ir pielāgota tualete, pacēlājs, uz margām braila rakstā ir info par konkrēto stāvu, un ir arī norādes. Suņi-pavadoņi muzejā ir atļauti.”
Atzinīgi tiek novērtēta arī pieejamība koncertzālē “Zinta”: “Ir apzīmēta autostāvvieta, namā pielāgota tualete, liftā skan audioinfo par konkrēto stāvu, sliekšņu nav.”
Tāpat pozitīvs skatījums viesiem bijis pēc paviesošanās Dobeles novada Centrālajā bibliotēkā: “Bija lifts, pielāgota tualete, specializēts datortehnikas komplekts cilvēkiem ar redzes traucējumiem – telelupa “Topaz”. Bibliotēka sadarbībā ar neredzīgo bibliotēku piedāvā audio grāmatas cilvēkiem ar lasīšanas traucējumiem, un izsniedz audio iekārtas lasītājam uz mājām. Kā arī te vecākā bibliotekāra amata pienākumus veic darbinieks ar runas traucējumiem, kas veiksmīgi ir integrējusies bibliotēkas darbā. Bibliotēka 2009. gadā saņēma balvu kā labākais vides pieejamības objekts.”
Raksta noslēgumā biedrības pārstāvji pauž viedokli: “Secinājumi no mūsu puses, ka uz ietvēm ir nepieciešamas vadlīnijas; taktilo bruģi pie gājēju pārejām; Krišjāņa Valdemāra ielā nepieciešamas nobrauktuves; autoostā mazu uzbrauktuvi, lai ar elektrisko ratiņkrēslu var tikt ēkā un nopirkt biļeti; pāri lietusūdeņu renēm uz ietvēm vajag uzstādīt dzelzs režģi, lai var ērti tām tikt pāri. Kopumā novērtējām ar plus zīmi vides pieejamību Dobeles pilsētā.”
Pilns apvienības “Apeirons” izvērtējuma apraksts ir pieejams šeit: https://www.apeirons.lv/dobele-veiksmigi-risina-vides-pieejamibas-jautajumus/
Jāatgādina, ka sabiedriskā organizācija “Apeirons” ir cilvēku ar invaliditāti interešu aizstāvības nevalstiskā organizācija, kuras darbības prioritātes ir pieejamas vides attīstība, sociālo pakalpojumu dažādošana, nodarbinātība, sabiedrības informēšana, brīvprātīgais darbs un izglītība.
Informāciju sagatavoja Dobeles novada pašvaldības Centrālās pārvaldes Sabiedrisko attiecību nodaļa
Foto no “www.apeirons.lv”