Ziemassvētku laikā, kad daudzi no mums apmeklē baznīcas, kā arī aizdomājas par tradīcijām un vēsturisko mantojumu, Zemgales Plānošanas reģions (ZPR) aicina iepazīt divus īpašus objektus, kas savulaik kalpojuši kā dievnami, bet tagad, pateicoties vietējo kopienu un pašvaldību iniciatīvām, ieguvuši jaunu elpu un kļuvuši par nozīmīgiem tūrisma un kultūras centriem.
Projekta "Lauku teritoriju vietējo kopienu iesaiste reliģiskā mantojuma saglabāšanā” jeb “REliHE" ietvaros tiek veidota labās prakses piemēru izlase, kas demonstrē, kā reliģisko mantojumu var saglabāt un radoši izmantot teritoriju attīstībai, iedvesmojot citus uzsākt līdzīgas iniciatīvas.
Starp pirmajiem apzinātajiem piemēriem ir Mežotnes baznīca un Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornis, kas apmeklētājiem piedāvā plašas kultūras un vēstures iepazīšanas iespējas.
Mežotnes baznīca: atdzimšana cauri laikmetiem
17. gadsimtā celtās Mežotnes baznīcas vēsture, cieši saistīta ar Latvijas likteni - tā piedzīvojusi gan uzplaukumu, gan postu, vairākkārt atdzimstot no pelniem. Lai gan pēc Pirmā pasaules kara baznīca tika atjaunota un atkal kalpoja draudzei, padomju gados tā vēlreiz smagi postīta un izmantota kā minerālmēslu noliktava, zaudējot savu sākotnējo nozīmi.
Ar pašvaldības iniciatīvu, 2019. gadā sākās Mežotnes baznīcas atjaunošanas darbi, kuru rezultātā tā vizuāli atguva savu kādreizējo izskatu un ieguva jaunu mērķi. Šodien Mežotnes baznīca ir mūsdienīga kultūrtelpa, kurā notiek izstādes, koncerti un citi pasākumi. Baznīcas tornī ir izveidota pastāvīga ekspozīcija par Mežotnes vēsturi, bet no torņa galerijas 27 metru augstumā paveras brīnišķīgs skats uz apkārtni. Tādējādi baznīca piesaista gan vietējos iedzīvotājus, gan tūristus, apliecinot, ka reliģiskais mantojums var kalpot sabiedrībai arī jaunā veidā.
Vairāk par Mežotnes baznīcas atdzimšanas stāstu uzziniet šeit: https://ej.uz/gxxk vai sekojiet jaunumiem Kultūrtelpas “Mežotnes baznīca” Facebook lapā: https://www.facebook.com/MezotnesBaznica/
Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornis: vēstures liecinieks jaunā veidolā
Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornis ir viens no pilsētas simboliem, kura vēsture aizsākās 16. gadsimtā. Kā lielas baznīcas sastāvdaļa, tas pieredzējis gan kara posta sekas, gan atjaunošanas prieku. Otrā pasaules kara laikā baznīca tika smagi bojāta, un 1954. gadā tās altāra daļa tika uzspridzināta - no kādreiz iespaidīgās svētvietas palika tikai tornis.
Pateicoties vietējās sabiedrības aktivitātēm, 2004. gadā tornim uzlikts jauns stikla jumts, bet 2010. gadā, piesaistot ES finansējumu, tas tika pilnībā atjaunots. Kādreiz klusais vēstures liecinieks šobrīd apmeklētājiem piedāvā tūrisma informācijas centru, izstāžu zāli, vēstures ekspozīcijas un skatu platformu, no kuras redzama pilsētas panorāma.
Katru gadu torni apmeklē ap 24 000 cilvēku. Tas ir spilgts piemērs tam, kā, saglabājot kaut tikai daļu no vēsturiskā mantojuma, var sniegt būtisku liecību par tā kādreizējo nozīmi un iekļaušanos vidē, kā arī radīt pievilcīgu galamērķi pilsētas viesiem. Plašāku informāciju par Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas torni un tā piedāvājumu atradīsiet šeit: https://visit.jelgava.lv/lv/sv-trisvienibas-tornis
Aicinām iepazīt šīs unikālās vietas un smelties iedvesmu reliģiskā mantojuma saglabāšanā! Sekojiet līdzi jaunumiem un uzziniet par visiem 12 labās prakses piemēriem, kurus izvērtēs un papildinās nozares eksperti. Visa informācija būs pieejama Zemgales plānošanas reģiona mājas lapā: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/lauku-teritoriju-vietejo-kopienu-iesaiste-religiska-mantojuma-saglabasana-relihe.
Projekts Nr. 02C0329 “Lauku teritoriju vietējo kopienu iesaiste reliģiskā mantojuma saglabāšanā” jeb “REliHE” tiek īstenots Interreg Europe programmā 2021.-2027. gadam. Projekta kopējais finansējums ir 1 569 442,00 eiro, tai skaitā Eiropas Savienības (Eiropas Reģionālās attīstības fonda) līdzfinansējums 1 255 553,60 eiro.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.