Turpretim viesnīcas, kā tālāk vēstī šī paša raksta autors, uzmezdams pamatīgu kauna traipu Dobeles viesmīlībai, sagādājušas skarbus piedzīvojumus. Nabaga ekskursantam, kurš izlēmis izmantot Dobeles viesnīcu ērtības, nevis gulēt uz salmu čupiņas klasē, nācies drūmi un ilgi klimst pa naksnīgo, ļaužu pamesto pilsētiņu cerētās gultiņas meklējumos. Acīmredzot kungs vadījies no kādā 30. gadu laikraksta norādēm, ka “pilsētas centros vienmēr ir tādas labierīces, ko saucam par viesnīcām."
Nudien, tādu nav trūcis arī Dobelē. 1934. gadā bijušas pat četras viesnīcas. Mazai pilsētiņai gana daudz. Jāpiebilst, ka tolaik viesnīcas neatņemama sastāvdaļa, ja pat ne galvenā, bija bufete vai traktieris, kur vakaros vareni kūsāja pilsētiņas saviesīgā dzīve ar visām no tā izrietošām sekām.
Reklāmas un sludinājumi ir daudzsološi. Rau, "vispieietamākā katram ir un paliek II šķiras Komerc viesnīca. Iebraucējiem izdod glītas mēbelētas istabas. Silti un auksti ēdieni. Laipna apkalpošana".
Tomēr, ja tic sludinājumam Dobeles vadonī tūristiem, vadošā viesnīca Dobelē bijusi Kurzemes viesnīca. Tur tiek piedāvāti pirmklasīgi ēdieni un dzērieni, glīti iekārtotas plašas, patīkamas telpas. Caurbraucējiem dabūjamas glītas un numurētas istabas.
Realitāte, kā jau bieži gadās, apmet kūleni.
"Drīz vien saskatu uz mājas baltās sienas trekniem melniem burtiem uzrakstu: "Kurzemes viesnīca." — "Šī būs mana cerētā atpūtas vieta", domāju un traucos pāri laukumam. Bet kas par joku — visi logi tumši. Ārējās durvis vaļā un koka trepes ved augšā. Durvju daudz, bet visas noslēgtas."
Beidzot uz vienas izkārtnītes viesis saburtojis, ka naktsmāju istabiņas jāpieteic bufetē, taču arī tās durvis bijušas ciet. Nav līdzējusi ne zvanīšana, ne durvju klapēšana.
Neiet labāk arī Komercviesnīcā. Tur gan pēc ilgas zvanīšanas parādās kāda samiegojusies būtne ar elektrisko lukturīti rokā, kas īgni dara zināmu – istabiņas esot, varot dabūt, tikai iekšā gan nevarēšot tikt. Tumsā atslēgas pazudušas. Pēc ilgas grābāšanās atslēga gan tiek sadabūta, taču atslēgtā istabiņa viesi nesajūsmina. "Lai gan man apgalvoja, ka mazu kukaiņu nav, tomēr, spriežot pēc sienām, rodas cita pārliecība. Istabiņas izskats ne visai pievilcīgs: gultas bez veļas, madrači un spilveni notraipīti, tapetes atlīmējušās, grīda diez' kad mazgāta."
Izrādās, ka gultas veļa tomēr paliks nesadabūjama, jo saimniece atslēgu aiznesusi līdz. Lai gan viesnīcas jaunkundze laipni piedāvā savu veļu, autors tomēr nolemj atteikties, “nevar tak pašu jaunkundzi atstāt bez veļas”.
Šķiet, Dobele tolaik bijusi īsta tumsas valstība, jo arī Rīgas viesnīca tumsā iegrimusi. Kāda uzmodināta kundze gan skaidro, ka naktsmājas varot dabūt, “bet kad ierunājos par tīru un mierīgu istabiņu, tad atbild, ka tādas gan nevarēšot dabūt. „Nu, vai tad tiešām," saku, „tik slavenā pilsētā kā Dobelē nav nevienas viesnīcas, kur var mierīgi pārgulēt?" Bet sevī prātoju, vai nu iet uz staciju, vai uz Bērzes krastu nakti aizvadīt.”
Naktsmājas tomēr izdodas dabūt ceturtajā viesnīcā, ko sauc par Stacijas viesnīcu, lai gan arī še neiztiek bez piedzīvojumiem. Atkal nav atslēgas, atkal spuldzes izgrieztas un tumšas trepes. "Otras istabiņas izskats piemīlīgāks. Tā esot labākā. Lai gan logs vaļā, tomēr bufetes smaka liela. Vēl paiet kāds brītiņš, kamēr dabū apgaismošanu, un nu es varu taisīties pie miera. Gultas segas kādreiz ir bijušas lepnas — gaišzilas, bet tagad uz tām zīmētas visas dzīves ainas, un gulta pilna dažādu smaršu. Jā, Dobeles romantikas bet gala", – ironizē nakts viesis.
"Jā, dobelieši lieli "romantiķi" un kārtības" mīļotāji; pirms pulkstens desmitiem vakarā visi savās vietās: nododies mieram, iegrimsti savos sapņos, bet neblandies apkārt kā dieva nepieņemts un netraucē otra svētlaimību."