?!XJautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.
X
Jautājumi un ierosinājumi
Image CAPTCHA
Ierakstiet simbolu virkni, kas redzama attēlā.

Latvijas simtgades laukums

2018. gada 18. novembrī Dobeles novada pašvaldība svinīgā ceremonijā atklāja Latvijas simtgades laukuma prezentācijas stendu.

Ir iecerēts, ka nākotnē laukumā, kas piekļaujas Brīvības ielai un atrodas iepretim Dobeles novada domes ēkai, centrālā figūra būs vides objekts “Nameja gredzens”, kas tiks veidots no nerūsējošā tērauda. Līdz ar objekta uzstādīšanu rekonstruēs arī pašu laukumu, oficiāli piešķirot tam Latvijas simtgades vārdu.

LATVIJAS SIMTGADES LAUKUMS

Paskaidrojuma raksts

Projekta koncepcija

Dobeles pilsētas centrā, tuvojoties jaunajam, Latvijas simtgadei veltītajam laukumam, jau iztālēm skatienu piesaista liels, mirdzošs spirālveida objekts, kas veidots no vairākām spoži slīpētām nerūsoša tērauda jostām.

Tās kā Zemgales ūdens dzīslas - upes - nāk no laukuma malām, lai satiktos laukuma centrā un savītos vienā varenā varavīksnes bizē. Bizes atsevišķie elementi reizē uztverami kā viļņi, laivas vai simboliskas matu pīnes, iedvesmojoties no Ineses Zanderes dzejoļa “Sudraba māsas”.

Piecus metrus augstais skulpturālais objekts veidots no slīpēta nerūsoša lokšņu tērauda, kas dažādos diennakts laikos labi izceļas uz blakus esošo ēku un zaļumu fona, centrējot sevī gan apkārtējo panorāmu, gan cilvēkus. Tumšākā diennakts laikā objektu teiksmainu padara skulptūrā starp vijumiem iestrādātās LED gaismas joslas. Tās izstaro mierīgi plūstošu zili zaļu gaismu, kas asociējas ar novada upju un karoga krāsām.

Skulptūru ar zaļo vidi vieno plūstošais, brīvais viļņveida plānojums, kas klasiskā laukuma vidē ienes slīpo akmens plākšņu rakstu, izvijot cauri asociācijas ar bizes siluetu. Laukuma iesegumam izvēlēts vecpilsētai raksturīgais vēsturiskais bruģis, kas grupējas pa toņiem ap objektu un reizē vieno ar jau labiekārtoto Dobeles pilsētas vidi. Savukārt skulpturālā objekta spožais mūsdienīgais materiāls sasaucas ar netālajā Tirgus laukumā izvietoto objektu “Aka”. Tādējādi topošajam objektam izvēlētie materiāli nodrošina saikni ar Dobeles pilsētas arhitektonisko kontekstu.

Atsevišķas skulpturālā objekta laivveida daļas ir izmantojamas sēdēšanai, jo aprīkotas ar ozolkoka sēdvirsmām. Savukārt vertikālajās atzveltnes daļās ar lāzeru izgrieztas dzejoļa rindas.

Objekta materiāli un konstrukcijas

Skulptūra, kas veidota no 2 līdz 4 mm bieza nerūsoša tērauda lokšņu materiāla, kopumā rada vizuāli vieglu, ažūru iespaidu. Skulptūras iekšpusē neredzama ir nesošā konstrukcija no metināta un cinkota U profila tērauda. Skulpturālais objekts ir kā vārti, caur kuriem var iziet, uzkavēties un pat sēdēt. Skulptūras virsma ir slīpēta ar aktīvu faktūru, kas vietām pārklāta ar zilu, caurspīdīgu laku. Vides objektam izmantotie materiāli nodrošina labu funkcionalitāti un izskatu dažādos gadalaikos.

Laukuma/parka labiekārtojums

Laukuma iesegums veidots ar vecpilsētai raksturīgo vēsturisko bruģakmeni vienā līmenī ar ietvi. No gaiši pelēka un tumšāka dedzināta granīta plāksnēm bruģī izlikti upes straumju ritmi, kas uzsāk tecējumu pa Edgara Francmaņa ielu un vijas uz skulptūras paaugstinājumu laukuma centrā. Ielas pusē skulptūras paaugstinājumu ietver pusmēness formas nerūsoša tērauda slīpne ar pretslīdes gropējumu, kas simbolizē ūdens līniju, Lielupes ieteku.

Laukumam tiek precizēta ģeometrija, saglabājot esošo un veidojot jaunu satiksmes organizāciju Edgara Francmaņa ielas turpinājumā. Laukums tiek veidots līdz Brīvības un Edgara Francmaņa - Baznīcas ielas krustojumam, kas vienlaikus iezīmē gan skaidru un loģisku laukuma formu, gan nodrošina ērtu automašīnu kustību, tajā skaitā arī iespēju novietot automašīnas gar brauktuvi.

Laukumā esošajiem kokiem paredzēts veidot vainagus. Atsevišķi koki laukuma izveides rezultātā tiek izņemti, teritoriju papildinot ar jauniem koku un košuma krūmu stādījumiem, tai skaitā paredzot laukuma struktūrai atbilstošus apzaļumojuma elementus. Zāliena ģeometrija ap tiem respektē minimālo sakņu aizsardzības zonu.

Laukums un ap to izveidotās jaunās stāvvietas, kas kalpo kā novietne pašvaldības apmeklētāju automašīnām, svētku laikā ērti transformējamas par sarīkojumu vietu.

Apgaismojums

Izteiksmīgu objekta izgaismojumu diennakts tumšajā laikā skulptūrā rada starp vijumiem iestrādātas LED gaismas. Skulpturālā objekta pilnu izgaismojumu tumšajā diennakts laikā nodrošina arī vairāki ielu apgaismojuma prožektori.

Vides pieejamība

Laukumā nodrošināts neslīdošs segums ar normatīvi pieļaujamo minimālo kritumu. Cilvēku ērtībai, tajā skaitā cilvēkiem ratiņkrēslos, ir paredzēts izbūvēt pazeminātas ielu apmales krustojumos - pārejās.

Ieceres autori

Tēlnieks: Ģirts Burvis.

Arhitektūra: SIA "JR ELEMENTS" ARHITEKTŪRAS RISINĀJUMI, Juris Rotčenkovs.

Idejas realizācija

Latvijas simtgadei veltītais laukums top ar Dobeles novada domes iniciatīvu, sadarbībā ar Dobeles novada uzņēmējiem un iedzīvotājiem.

Laukuma labiekārtojumu un skulpturālo objektu paredzēts realizēt, piesaistot Dobeles novada pašvaldības budžeta līdzekļus un uzņēmumu, organizāciju un privātpersonu ziedojumus.

Projekta realizācija paredzēta vairākās būvniecības kārtās, vispirms labiekārtojot Simtgades laukumu, tad uzstādot skulpturālo objektu un visbeidzot labiekārtojot Edgara Francmaņa ielu līdz Muldavas ielai.

 

Iespēja finansiāli atbalstīt Latvijas simtgades laukuma Dobelē izveidošanu ir ikvienam Dobeles iedzīvotājam, viesim un interesentam, ieskaitot savu ziedojumu Dobeles novada pašvaldības ziedojumu kontā (ar norādi “Latvijas simtgades laukums Dobelē”):
Dobeles novada pašvaldība
Reģ. nr. 90009115092
SEB banka LV51UNLA0050014267178
Swebank LV05HABA0551009289326